سوسک مبلمان بالغ
لارو سوسک مبلمان

سوسک مبلمان یا سوسک اثاثیه (سوسک چوبخوار) چیست؟

سوسک چوبخوار با نام علمی Anobium punctatum جزء شاخه بندپایان، رده حشرات، راسته Coleoptera و خانواده Ptinidae که به سوسک مبلمان، سوسک اثاثیه و یا سوسک انگلیسی نیز معروف است چون یک  قرن عامل اصلی آسیب به چوب در انگلیس می باشد. بنابراین یکی از معضل های بزرگ در خانه هایی که بخش وسیع دکوراسیون آن چوب است و همچنین مبلمان، فروشگاه ها و کارگاه های تولیدی کالاهای چوبی می باشد زیرا اگر این مکان ها به این بندپا آلوده شوند به خاطر ایجاد سوراخ روی سطح چوب آسیب های جبران ناپذیری اقتصادی خواهند دید. چون عمده خسارت در مرحاه لاروی است به آن کرم چوبخوار  یا کرم مبلمان هم می گویند.

سوسک های چوبخوار شامل خانواده های دیگری چون Buprestidae, Bostrychidae, Anobiidae, and Cerambycidae نیز می باشد.

سوسک مبلمان معمولی Common furniture beetle
Anobium punctatum

شکل و اندازه سوسک مبلمان یا سوسک اثاثیه (سوسک چوبخوار)

طول تقریبی سوسک های بالغ بین 4 تا 6 میلی متر و به بیضی شکل هستند. لارو ها حدودا 6 میلی متر طول دارند و قسمت جلوی بدن نسبتاً ضخیم (قطور) و قوز کرده به نظر می رسند. شفیره سوسک چوبخوار مبلمان

تولید مثل سوسک مبلمان یا سوسک اثاثیه (سوسک چوبخوار)

لارو ها یکسال در درون چوب باقی می مانند و پس از بلوغ با ایجاد حفره از چوب خارج و بلافاصله جفت گیری می کنند. نرها، ماده ها را از طریق فرمون هایی جنسی که ترشح می کنند برای جفت گیری، شناسایی می کنند.

چوب هایی که در معرض آلوده شدن قرار دارند

چوب های درخت غان، بلوط، گیلاس، صنوبر و توسکا

سوسک مبلمان یا سوسک اثاثیه (سوسک چوبخوار) چگونه به چوب ها آسیب می زند

این حشرات بیش ترین آسیب را در طول دوره لاروی از طریق ایجاد حفره و تغذیه به چوب های آلوده می زنند. به همین دلیل مردم به آن کرم چوبخوار  یا کرم مبلمان هم می گویند.

روش تشخیص آلودگی چوب ها به سوسک مبلمان یا سوسک اثاثیه (سوسک چوبخوار)

تشخیص از طریق مشاهده سوراخ در وسیله چوبی و ریختن گرده چوب می باشد. مانند زمینی که کنده شده و خاک بیرون آن ریخته و همچنین گاهی بالغین توسط تار عنکبوت به دام می افتند که از این طریق نیز می توان از وجود آن آگاه شد. یکی دیگر از علائم شنیده شدن صدایی شبیه خش خش یا همان صدای زمان تغدیه و حفر سوراخ لاروها می باشد که هنگام شب و سکوت به وضوح از درون لوازم چوبی نظیر تختخواب آلوده شنیده می شود. در صورت مشکوک بودن و نبود هیچ کدام از علائم برای تشخیص از تله فرمونی استفاده می شود و در کل تشخیص کار پیچیده ای است و باید به صورت رطوبت سنجی توسط متخصصین صورت گیرد. شرکت ورسا صنعت سبز تشخیص از طریق بازدید و رطوبت سنجی را انجام می دهد.

مبارزه، کنترل و نابودی سوسک مبلمان یا سوسک اثاثیه (سمپاشی سوسک چوبخوار)

لارو سوسک چوبخوار به خاطر حساسیتی که به تغیرات دما و رطوبت دارد از طریق تغییر دما و رطوبت محیط امکانپذیر می باشد که شرکت ورسا صنعت سبز کلیه مشاورهای لازم در این زمینه را رایگان و به صورت تلفنی در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد و در صورت جوابده نبودن نیروهای متخصص را در سریعترین زمان ممکن برای عملیات سم پاشی (سم پاشی) ویژه سوسک مبلمان یا سوسک اثاثیه (سمپاشی سوسک چوبخوار) به محل اعزام می کند.

سم گیاهی برای سمپاشی سوسک مبلمان یا سوسک اثاثیه (سوسک چوبخوار) و بی خطر برای انسان

شرکت ورسا صنعت سبز برای مشتریانی که تمایل به سمپاشی سوسک چوبخوار به صورت  کاملا ارگانیک دارد از عصاره های گیاهی برای سمپاشی استفاده می نماید.