با مگس خانگی متاسفانه همه آشنا هستیم سماجت این حشره و آزار و اذیت آن و کثیف بودنش بارها ما را عصبی کرده است. این حشره پراکندگی جهانی دارد.

رده بندی مگس خانگی

مگس خانگی با نام های انگلیسی: house fly, house-fly or common housefly و با نام علمی: Musca domestica جزء شاخه بندپایان، رده حشرات، راسته دوبالان و خانواده مگس های خانگی Muscidae می باشد.

مگس خانگی Musca domestica

شکل، اندازه و رنگ مگس خانگی

طول این حشرات 6 تا 9 میلی متر می باشد و رنگ بدن حشره بالغ خاکستری روشن تا تیره بوده و بر پشت سینه اش 4 نوار طولی سیاه رنگ وجود دارد. بدن لاروی که از تخم خارج می شود 12- بندی، مخروطی شکل و سفید تا سفید شیری رنگ است. به لارو مگس ها ماگوت (Maggot) می گویند.

تصویر حشره بالغ (Adult) و لارو مگس خانگی (Maggot)

تغذیه مگس خانگی

مگس های نر و ماده از مواد متنوعی چون: غذا های انسان، شکر، شیر، اجساد در حال فساد، مدفوع و استفراغ تغذیه می کنند و از این رو شباهت زیادی به سوسری ها دارند. در هنگام تغذیه، مگس ضمائم دهانی خود را به سمت پایین کشیده و بر روی غذا قرار می دهد؛ ولی روش تغذیه بستگی به حالت فیزیکی غذا دارد. لارو ها از مایع تجزیه شده در اثر فساد مواد تغذیه می کنند.

در لارو مگس های خانگی (ماگوت) قطعات دهانی (آرواره های لارو مگس) در قسمت ابتدای بدن (قسمت نوک تیز) و سوراخ های تنفسی در انتها بدن (قسمت پهن و گرد) قرار دارد
تیپ قطعات دهانی در مگس خانگی لیسنده می باشد

چرخه زندگی مگس خانگی

مگس خانگی دارای چهار مرحله تخم، لارو، شفیره یا پوپاریوم (Pupae) و حشره بالغ است. حشره ماده در طول زندگی خود در 5 تا 6 نوبت تخم گذاری می کند و در مجموع 500 تا 1000 تخم می گذارد. تخم ها ظرف مدت 6 تا 12 ساعت تفریخ می شوند البته این مدت در هوای سرد طولانی تر است.

نر و ماده مگس خانگی
چرخه زندگی مگس خانگی

آسیب های مگس خانگی

مگس های خانگی به عنوان ناقل مکانیکی چون با مواد غیر بهداشتی چون زباله، مدفوع، اسفراغ در ارتباط هستند می توانند بیماری های مختلفی چون: فلج اطفال، تراخم، حصبه، وبا و ... را به انسان منتقل کنند.

شفیره مگس خانگی یا پوپاریوم (Pupae)

روش کنترل و مبارزه با مگس خانگی

ما اینجا به عنوان یک مرکز تخصصی در وعده اول با مشاور تلفنی رایگان به مشتریان عزیز سعی در کنترل و نابودی این حشره خواهیم کرد در صورت آلودگی زیاد و جوابده نبودن در کم ترین زمان ممکن نیروهای متخصص ما در محل مورد نظر حضور می یابند تا سم پاشی اصولی و کم خطر صورت گیرد. سمپاشی غیر اصولی نه تنها مشکل را برطرف نمی کنه بلکه عواقب غیر قابل جبرانی بر روی سلامت انسان و همچنین مقاوم شدن حشره در برابر سموم می شود.

سم گیاهی برای مگس خانگی و بی خطر برای انسان

شرکت ورسا صنعت سبز برای مشتریانی که تمایل به سمپاشی کاملا ارگانیک دارد از عصاره های گیاهی برای سم پاشی استفاده می نماید.