سوسک تهاجمی شاخک بلند آسیایی بامبو در سراسر اروپا شناسایی شدند


سوسک تهاجمی شاخک بلند آسیایی بامبو در سراسر اروپا شناسایی شدند

در جهان دگرگون شده ما که قبلاً قربانی تغییر اقلیم و از بین رفتن تنوع زیستی شده است، گونه های غیربومی تهدید بیشتری برای اکوسیستم های ما هستند. بنابراین، افزایش گونه های بیگانه تازه ثبت شده، هم دانشمندان و نهادهای ملی اوروپا و بین المللی را نگران کرده است. با این حال، بررسی گونه های غیر بومی محدود به بخش کوچکی از گونه ها به خصوص گونه هایی که تهاجمی و مضر شناخته شده اند می باشد.

یک گروه تحقیقاتی بین المللی به سرپرستی محققانی از مرکز تاریخ طبیعی، دانشگاه هامبورگ آلمان، نشان می دهد که تعداد زیادی از سوسک های شاخک بامبو آسیایی (Chlorophorus annularis) از حدود یک قرن پیش در سراسر اروپا در حال افزایش بوده است. جالب است که سوابق اخیر مربوط به گونه های مهاجم، غیر بومی گونه های قاره کهن بیشتر از دانشمندان بومی و پلتفرم های آنلاین تهیه شده است، که قدرت مشارکت مردم در نظارت بر گونه ها را ثابت می کند. این مطالعه در مجله علمی BioRisk با بازنگری و دسترسی آزاد منتشر شده است.

این حشره که به طور طبیعی در آسیای معتدل و گرمسیری جنوب شرقی زیست می کند و از انواع گیاهان به خصوص گیاه بامبو تغذیه می کند. بنابراین ، به دلیل تجارت بین المللی بامبو و حشرات که با چوب “مسافرت” می کنند، این گونه به طور مداوم در حال گسترش توزیع خود در سراسر جهان است. اولین مورد شناسایی آن در اروپا در سال 1924 در انگستان ثبت شد.

در طی یک تمرین میدانی برای دانشجویان در دانشگاه هامبورگ، که به دلیل محدودیت های سفر در دوران کرونا داخل شهر برگزار شد، تیم روی یک سوسک شاخ بلند که بعدا توسط دانشمندان بعنوان سوسک تهاجمی شاخک بلند آسیایی بامبو نامگذاری شد کار می کردند. علاوه بر این، مشخص شد که حتی سوابق جدیدتری نیز در پلتفرم های مختلف علوم بومی مانند iNaturalist ، iRecord و Waarneming.nl منتشر شده است. محققان با کمک دانشمندان بومی و تصاویر و گزارش های تهیه شده توسط آن ها، وجود این حشره را در بلژیک و هلند نیز تایید کردند و در مجموع آن ها 13 گونه جدید در اروپا ثبت کردند که به میزان 42 درصد افزایش یافته.

با توجه به آب و هوای گرم و انبوه گیاهان زینتی بامبو در اروپا، سوسک ممکن است به طور دائمی تثبیت شود. نه تنها می تواند به یک آفت باغ تبدیل شود، بلکه می تواند هزینه های قابل توجهی را برای صنعت فرآوری بامبو متحمل شود. 

پس باید سرعت شناسایی گونه های مهم را با جمع آوری سوابق گونه های خاص که نامگذاری می شوند و به طور منظم از دیگر پایگاه های اطلاعاتی علوم بومی و پلتفرم ها بدست آورده شود.

منبع:https://scitechdaily.com/invasive-asian-bamboo-longhorn-beetle-detected-across-europe/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است
مشاوره رایگان