سوراخ سوراخ شدن پرده،  لباس، پتو و حتی فرش مورد علاقه شما اتفاق خوشایندی نمی باشد اما گاهی برخی حشرات هجوم آورده و باعث تخریب آن ها می شوند.

پروانه های لباس ، سوسک های فرش، ماهی نقره ای و ... می توانند آفات مخرب خانگی، هتل ها و مراکز تولید و فروش منسوجات باشند.

ما در این مطلب این آفات، را به شما معرفی خواهیم کرد.

پروانه های لباس 

آسیب به پارچه ها و مواد فقط توسط لارو پروانه (grubs) ایجاد می شود ، پروانه های بالغ تغذیه نمی کنند. لاروهای کوچک سفید سوراخ هایی را از طریق مواد تجزیه کننده ای که ترشح می کنند ایجاد می کنند که باعث ایجاد سوراخ ها و خوردگی هایی در سطح پارچه ها می شود.

سوسک های معمولی فرش

این سوسک ها دارای فلس های سیاه ، سفید ، قرمز و نارنجی هستند. لاروهای آنها قرمز مایل به قهوه ای و پوشیده از موهای ریز است.

 

سوسکهای فرش مودار

این سوسکها دارای رنگهای مشکی یا سفید ، سیاه ، قهوه ای و زرد هستند و فقط 1/10 اینچ طول دارند. لاروها بیضی شکل یا دراز هستند و دارای موهای قهوه ای یا سیاه هستند.

سوسک های فرش سیاه Attagenus unicolor 

دارای بدن مشکی جامد و پاهای قهوه ای در بزرگسالی است و طول آنها از 1/8 تا 3/16 اینچ متفاوت است. لاروها می توانند از زرد روشن تا طلایی تا قهوه ای تیره متغیر باشند. اجسام لاروها از سر به سمت عقب مخروط می شوند.

سوسک های معمولی فرش

این سوسک ها دارای فلس های سیاه ، سفید ، قرمز و نارنجی هستند. لاروهای آنها قرمز مایل به قهوه ای و پوشیده از موهای ریز است.

سوسکهای ماده تخمهای نرم و سفید را در مکانهای پنهان روی لباس ، مبلمان ، ترکهای کف و فرش می گذارند. بسته به نوع گونه ها ، تخمها در حدود هشت تا 15 روز تخم می زنند و در هوای گرمتر سریعتر تخم می گیرند. بیشتر سوسک های فرش معمولاً در طول یک سال چهار نسل تولید می کنند که در مقایسه با سوسک های سیاه که فقط یک نسل در سال تولید می کنند بسیار زیاد است. این حشره بالغ نیست بلکه لاروها از پارچه تغذیه می کنند. آنها به محض خروج تخم شروع به تغذیه می کنند. لاروها الیاف طبیعی مانند پشم ، مو ، خز و پرها را مصرف می کنند و می توانند از جایی به مکان دیگر خزند. آنها اغلب روی پارچه کشف می شوند ، اما می توانند در هر شکاف تیره ای از جمله مجاری هوا ، گنجه ها و پشت تخته های زیرین زندگی کنند.

Two silverfish crawling.

ماهی نقره ای

بید کاغذ نام دیگر آن  ماهی نقره ای یا سیلورفیش (Silverfish) است که از آفات اصلی کتابخانه ها، کمدها و خانه های قدیمی می باشد.


بید لباس

لاروهای تازه متولد شده حدود 1 میلی متر طول دارند اما تا 12 میلی متر رشد می کنند، پروانه بالغ از لارو کوچکتر است و طول آن حدود 5 تا 8 میلی متر است. لاروها به دلیل تغذیه از پشم، مو، چرم، پنبه، پارچه، ابریشم و الیاف مصنوعی به لباس ها و دیگر اشیاء پارچه ای و ابریشمی (و حتی فرش های دست باف) آسیب می رسانند ولی پروانه ها (بالغین) هیچ آسیبی وارد نمی کنند.