مقالات علمی


سخت بالپوشان (قاب بالان)، رفتار و عادات غذایی آنها

سخت بالپوشان (قاب بالان)، رفتار و عادات غذایی آنها

سخت بالپوشان از نظر شکل ظاهری، اندازه و رنگ آمیزی بدن بسیار گوناگون می باشند. برخی گونه ها کوچک و بعضی دیگر، بزرگ و یا اندام متوسطی دارند. این راسته در بین رده ی حشرات، بیش از چهارصدهزار گونه ی شناخته شده را شامل می شود که برای شناختن آنها در درجه اول، آشنایی با اصطلاحات و واژه های رده بندی ضروری است.

آفات پارچه

آفات پارچه

سوراخ سوراخ شدن پرده،  لباس، پتو و حتی  فرش مورد علاقه شما اتفاق خوشایندی نمی باشد اما گاهی برخی حشرات هجوم  آورده و باعث تخریب آن ها می شوند.پروانه های لباس ، سوسک های فرش، ماهی نقره ای و ... می توانند آفات مخرب خانگی، هتل ها و مراکز تولید و فروش منسوجات باشند.ما در این مطلب ضمن معرفی این آفات، روش های کنترل و جلوگیری از ورود این جانوران موذی را به شما خواهیم گفت.

بیماری های مشترک انسان و دام و راه های پیشگیری از آن ها

بیماری های مشترک انسان و دام و راه های پیشگیری از آن ها

بیماری های مشترک انسان و دام را در اصطلاح زئونوز می گویند. حدود 60 درصد بیماری هایی که انسان را درگیر می کند زئونوز هستند. همه ی افراد جامعه به خصوص کسانی که به طور مداوم با حیوانات و محصولات دامی در ارتباط هستند مانند دامداران، قصابان، کارکنان کشتارگاه ها، روستاییان و کشاورزان در معرض خطر ابتلا به این بیماری ها هستند.

انواع مگس های ناقل و بیماریهای منتقله از آنها

انواع مگس های ناقل و بیماریهای منتقله از آنها

انواع مگس های ناقل و بیماریهای منتقله از آنها شاید به جرأت بتوان گفت مگس خانگی (Musca domestica) یکی از مهمترین حشراتی است که اهلی و به زندگی همراه انسان و در اماکن مورد استفاده او بطورکامل عادت کرده است.مگس ها از هر ماده غذایی تغذیه میکند و بر روي هر ماده اي که بتواند بعنوان غذا براي ایجاد لاروها از آن استفاده نماید، تخمگذاري میکند. مواد غذایی مانند مواد قندي، شیر، پسمانده غذاها، مدفوع انسان و یا حیوان، ادرار، خلط و ترشحات چرکی، زباله ها، گیاهان در حال فساد و بطور کلی هر ماده غذایی مایع یا جامدي که قابل حل در بزاق مگس باشد در رژیم غذایی مگس خانگی قرار دارند.

انواع سوسری ها موجود در ایران

انواع سوسری ها موجود در ایران

سوسری ها که در عموم به اشتباه از آنها به عنوان سوسک یاد می شود. سوسری ها جز راسته Blattaria بوده و در زبان انگلیسی به آنها Cockroach می گویند ولی سوسک ها جز راسته Coleoptera بوده و به آنها Beetle می گویند. در سوسری ها با توجه به اینکه به ندرت پرواز می کنند هر دو جفت بال در پرواز نقش دارند ولی در سوسک ها جفت اول بال ها (بالهای رویی) نقشی در پرواز نداشته و فقط به عنوان محافظ برای جفت بال زیرین می باشند. سوسری ها دارای گونه های متنوع و با پراکندگی جهانی در کل دنیا می باشند. ما در اینجا به بررسی گونه های سوسری های شناسایی شده و موجود در ایران می پردازیم.

بیماری های منتقله توسط سوسری ها (سوسک ها)

بیماری های منتقله توسط سوسری ها (سوسک ها)

سوسري ها به دلیل قدرت تطابق با محیط و شرایط ویژه زندگی که دارند می توانند به طیف وسیعی از مکانهاي مهم زندگی انسان از اتاق هاي مسکونی، حمام ها و انبارها گرفته تا آشپزخانه ها و محل هاي پخت غذا دسترسی داشته باشند و با توجه به اینکه با مدفوع و موادي با آلودگی زیاد سر و کار دارند به راحتی قادرند تا حلقه ارتباطی بسیار مؤثري بین عوامل بیماري زا و محیط انسانی و خود انسانها برقرار کنند. این حشرات ناقلین مکانیکی انواع باکتریها، قارچ ها، تک یاخته ها و ویرو سهاي بیماري زا میباشند. سوسر يها به تقریب هر چیزي را که به دستشان برسد، میخورند، آنها حتی از کاغذ، پارچه بخصوص اگر آهار داشته باشد، کتاب، مو، کفش، کاغذ دیواري، خون خشک شده، خلط، حشره مرده و بطورتقریبی از هر ماده حیوانی و گیاهی تغذیه می کنند. سوسر يها را در حال جویدن انگشتان دست و پاي افراد خوابیده یا در حال بیهوشی و روي افراد ولگرد که موي سرشان آلوده بوده است هم پیدا شده است . این حشرات در برابر بی  غذایی و کم آبی بسیار مقاوم هستند، به طوري که سوسري خانگی ممکن است بدون آب به مدت 5 تا 10 هفته و بدون غذا براي چند ماه زنده بماند.

محافظت از خانه در برابر حشرات در فصل تابستان

محافظت از خانه در برابر حشرات در فصل تابستان

در فصل تابستان که از سردی هوا کاسته می  شود آفات تمایل دارند از پناهگاه خارج شده و به داخل خانه که از محیط بیرون  دارای دمای مناسب تری است، هجوم آورند و اگر از خانه خود محافظت نکنید  خانه شما می تواند خانه آن ها شود. حالا سوال اینجاست که برای جلوگیری از  پذیرش این هم اتاقی های مهاجم در این فصل چه کاری می توانید انجام دهید؟در زیر به شما می گوییم که باید برای محافظت از خانه خود چه کارهایی باید انجام دهید:

سوسک ها روان کننده ای تولید می کنند که لیز تر از تفلون است

سوسک ها روان کننده ای تولید می کنند که لیز تر از تفلون است

حشرات بزرگترین گروه جانوران روی زمین هستند ، این حشرات کمک زیادی به علم  بیومیمتیک (علم الهام از موجودات زنده برای استفاده در صنعت) کرده اند. اما  هنوز چیزهای زیادی در مورد آنها کشف نکرده ایم. به عنوان مثال ، دانشمندان  درک محدودی از چگونگی مفاصل حشرات در کاهش اصطکاک و محافظت در برابر  ساییدگی دارند. در مهره داران ، مفاصل به حفره ای ختم می شود که توسط مایع  مفصلی پر می شود و به عنوان روان کننده بین سطوح غضروف در تماس است. این  اتصالات با مایعات ضریب اصطکاک بسیار کمی از خود نشان می دهند.

12 راه کنترل مورچه در خانه یا محل کار شما

12 راه کنترل مورچه در خانه یا محل کار شما

دلیل اصلی ورود مورچه ها به خانه ها جستجوی غذا یا آب است. هنگامی که یک  مورچه یکی از این دو یا هر دو را پیدا کرد ، آن را به لانه خود حمل می کند و  جهت فرا خواندن دیگر مورچه ها یک بو به عنوان رد پا از خود باقی می گذارد.  بنابراین ، حذف این منابع غذایی یا آب اولین قدم در حذف مورچه ها از خانه  شماست. در زیر 12 روش جهت کنترل مورچه ها در خانه یا محل کار به شما آموزش  می دهیم: