مورچه های خانگی مهاجم ( چگونه جانوران خانگی به آفات تبدیل می شوند)

مطالعه اخیر محققان دانشگاه لوزان هشدار می دهد که تجارت حیوانات خانگی به گسترش گونه های مهاجم در سراسر جهان کمک می کند. این مطالعه که در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم (PNAS) منتشر شده است ، نشان داد که حیوانات خانگی معامله شده اغلب گونه های مهاجمی هستند ، به این معنی که آنها جمعیت طبیعی را در مکان های جدید ایجاد می کنند.

این حیوانات خانگی فقط حیوانات بزرگتری نیستند که گاهی اوقات هنگام رشد بیش از حد قفس خود در طبیعت آزاد می شوند ، مانند مارهای پیتون برمه ای که به فلوریدا اورگلیدز حمله کرده اند ، بلکه حتی یک حیوان خانگی نسبتاً جدید و آپارتمان پسند مانند مورچه ها هستند. در این مورد مگان فردریکسون دانشیار اکولوژی و زیست شناسی تکاملی ، دانشگاه تورنتو می گوید:

من مورچه ها را مطالعه می کنم ، و این باعث می شود من یک مورچه شناس باشم ، و گاهی اوقات کلنی های مورچه زنده را برای اهداف تحقیقاتی در آزمایشگاه خود نگه می دارم. در یک زمان ، من نزدیک به 100 کلنی مورچه زنده را برای مطالعه مقایسه مورچه های مهاجم و بومی جمع آوری کردم.

من ملکه های مورچه وحشی و کارگران را از یک ایستگاه بیولوژیکی نزدیک خودم جمع می کنم و آنها را در لوله های آزمایشگاهی نگهداری می کنم ، که آنها را در فویل قلع پیچیده و تا حدی با پنبه مرطوب پر می کنم. این لوله های آزمایش را مرطوب و تاریک نگه می دارد و معمولاً ملکه و کارگرانش درست داخل آن می شوند.

از آنجا که مراقبت از مورچه ها آسان است و تماشای آنها کاملاً جذاب است ، محبوبیت آنها به عنوان حیوانات خانگی به سرعت افزایش می یابد. طبق مطالعه PNAS ، حداقل 65 وب سایت اکنون مورچه ها را در سراسر جهان می فروشند و به فروش می رسانند.

مورچه ها زندگی اجتماعی پیچیده ای دارند ، نقش مهمی در اکوسیستم ها بازی می کنند و توانایی چیزهای قابل توجهی را دارند. برخی از مورچه ها برای عبور از آب یا موانع دیگر ، بدن خود را به هم پیوند می دهند و به قایق های شناور یا پل تبدیل می شوند. یکی از گونه های مورچه ای که من مطالعه می کنم باغهای عظیم گیاهان میزبان خود را در جنگل بارانی آمازون با مسموم کردن سایر گیاهان با اسید فرمیک ایجاد می کند. بیش از 15000 گونه مورچه بر روی زمین وجود دارد و آنها در هر قاره به جز قطب جنوب زندگی می کنند.

من مورچه ها را دوست دارم ، بنابراین نمی توانم مردم را بخاطر اینکه مورچه ها را به عنوان حیوانات خانگی دوست دارند مقصر بدانم.

پنج گونه مورچه – مورچه های آرژانتینی ، مورچه های  قرمز وارد شده ، مورچه های زرد دیوانه ، مورچه های آتشین کوچک و مورچه های سر بزرگ – در میان 100 گونه برتر مهاجم جهان قرار دارند زیرا می توانند تأثیرات مخربی بر اکوسیستم های محلی داشته باشند. مورچه های مهاجم اغلب با حشرات بومی رقابت نمی کنند ، به پرندگان لانه ساز زمین و لانه آسیب می رسانند و به گسترش سایر گونه های آفت کمک می کنند.

مطالعه PNAS نشان داد که 520 گونه مورچه به عنوان حیوانات خانگی معامله می شوند و از این تعداد 57 گونه (یا 11 درصد) مهاجم شناخته شده اند ، در حالی که این فقط 1.7 درصد مورچه ها است. جالب است که تجارت حیوانات اهلی حیوانات مورچه به قدری جدید است که آن 57 گونه مورچه مهاجم احتمالاً توسط صاحبان حیوانات خانگی به مناطق جدید دنیا معرفی نشده اند. در عوض ، تحقیقات جدید تأکید می کند که همان صفاتی که حیوانات را به عنوان حیوانات اهلی خوب تبدیل می کند ، اغلب حیوانات را مهاجمان خوبی می کند. به عنوان مثال ، گونه های مورچه مهاجم معمولاً دارای کلنی با بیش از یک ملکه هستند و گونه های مورچه با چندین ملکه نیز از نظر تجاری حیوانات خانگی موفق تر هستند.

از آنجا که برخی از مورچه هایی که در آزمایشگاه خود مطالعه می کنم گونه های مهاجمی هستند ، بیشتر مراقبت می کنیم . لوله های آزمایش حاوی لانه مورچه ها را در ظروف پلاستیکی Tupperware قرار می دهیم که آن را با ماده خاصی به نام Fluon می پوشانیم ، Fluon یک رزین سفید شیری که دیواره های ظروف را آنقدر صاف می کند که مورچه ها نمی توانند از آنها بالا بروند. سپس ظروف را روی قفسه هایی قرار می دهیم که دارای پایه هایی است که در کاسه های کوچک روغن معدنی قرار گرفته است.اگر اتفاقی یک مورچه برای فرار کردن تلاش کند ، قبل از رسیدن به در ، در روغن گیر می کند. اما افرادی که مورچه ها یا سایر حیوانات مهاجم را به عنوان حیوانات خانگی نگهداری می کنند ممکن است به این اندازه محتاط نباشند. خوشبختانه ، یک راه حل آسان وجود دارد: هنگام جستجوی حیوان خانگی جدید ، گونه ای را انتخاب کنید که بومی منطقه شما باشد. علاقه مندان به مورچه حتی می توانند کلنی را به صورت محلی جمع کنند. مورچه ها آنقدر متنوع و فراوان هستند که احتمال زیادی وجود دارد که بتوانید در هر کجای دنیا که باشید یک گونه مورچه بومی جالب و مناسب را در نزدیکی خود پیدا کنید. فقط به یاد داشته باشید که برای ادامه کار مستعمره باید یک ملکه پیدا کنید. سپس ، بنشینید و با خیال راحت به مورچه نگاه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است
مشاوره رایگان