تفاوت های ساس و سوسک فرش و راه های سمپاشی و مبارزه با آنها

مقایسه ساس (ساس تختخواب) با سوسک فرش (سوسک قالی)

 اولین کاری که پس از پیدا کردن ساس، سوسک فرش، سوسک ریز یا هر موجودی در منزل و یا محل کار باید انجام داد این است که آن را شناسایی کنید. مهم است که بدانید این چه نوع موجودی است، بنابراین بدانید که آیا خلاص شدن از شر آن به اندازه کافی خوب است یا ممکن است منتظر هجوم احتمالی آفات باشید. متأسفانه، هر چقدر هم که در نظافت خود دقیق باشید، حشرات بالاخره راهی به خانه شما پیدا می کنند و تا زمانی که متوجه آنها نشوید از خضوزشان در منزل شما لذت می برند. دو گونه از آفتی که امکان دارد شناسایی نشوند و در عین حال آسیب زیادی به خانه شما و حتی خودتان وارد کنند، ساس و سوسک فرش هستند.  افرادی که به خوبی در مورد حشرات آشنایی ندارند، نتواند تفاوت بین ساس و سوسک فرش را تشخیص دهد و بنابراین، نمی داند که برای خلاص شدن از شر آنها چه کارهایی باید انجام دهند.

ساس ها از خانواده سیمیسیده ها هستند. از طرف دیگر سوسک های فرش از خانواده درمستیده ها هستند و این اساساً به این معنی است که آنها بسیار متفاوت از یکدیگر به نظر می رسند.

تفاوت های سوسک فرش و ساس:

اگزمای پوستی (راش) سوسک فرش در مقابل گزش ساس

یکی از اصلی ترین تفاوت ها که بین سوسک فرش و ساس وجود دارد این است که سوسک فرش گزش ندارد (گاز نمی گیرند و نیش نمی زند)، در حالی که ساس ها گزش دارند. ساس ها خونخوارند و شب ها تمایل به تغذیه دارد. با توجه به اینکه ساس ها عاشق خون هستند اما می توانند برای چند ماه (18 ماه) بدون غذا زنده بمانند و این امر یکی از دلایل دشوار بودن خلاص شدن از شر ساس ها است. آنها تا زمان تاریک شدن هوا در کوچکترین و نامحسوس ترین فضاها پنهان می شوند و در هنگام شب و زمانیکه شما خوابید از خون شما لذت می برند. گزش ساس علاوه بر اینکه یک اثر قرمز روی پوست به جا می گذارد تحریک کننده بوده و بسیار خارش زا است.

در حالی که سوسک های فرش هیچگونه گزشی ندارد، ولی برخی از افراد به موهای روی لارو سوسک فرش و مواد آلرژی زای داخل آنها که در اثر شکسته شدن موها از آنها خارج می شوند، حساسیت دارند. تماس پوست با آنها باعث ایجاد علائم قرمزی و بثورات پوستی می شود و در واقع می‌تواند بسیار دردناک باشد.

چگونه می توان تشخیص داد که آیا علامت قرمز روی پوست به دلیل ساس است یا سوسک فرش؟

 در این خصوص تفاوت‌های مشخصی وجود دارد. گزش ساس معمولاً یک الگوی مثلثی شکل می گیرد یا در دسته های سه تایی (اصطلاحا خوشه ای) ظاهر می شود و این امر به این دلیل است که معمولاً چندین ساس به طور همزمان و چندین بار از شما تغذیه می کنند. آنها معمولاً هنگام غذا خوردن نزدیک به هم می مانند، به همین دلیل است که آثار گزش معمولاً دور از هم دور ظاهر نمی شوند.

 سوسک‌های فرش گازش ندارند، اما اگر به لارو آن‌ها حساسیت وجود داشته باشید، می‌توانند بثورات دردناکی از خود به جای بگذارند. این بیماری درماتیت سوسک فرش نامیده می شود و البته معمولاً خطری برای سلامتی انسان ندارند. نکته ناگوار این است که اگر اولین علامت از آلودگی به سوسک فرش بینید، بثورات پوستی باشد، به احتمال زیاد آلودگی محل شما بسیار شدید است. بسیاری از مردم تا زمانی که راش های پوستی نبینند متوجه سوسک های فرش در خانه های خود نمی شوند.

مقایسه علائم گزش ساس و راش سوسک فرش

سایر نشانه های وجود سوسک فرش و ساس در مکان های آلوده

سوسک های فرش از الیاف وسایل مانند فرش، لباس و سایر لوازم پارچه های با الیاف طبیعی تغذیه می کنند. این مورد می تواند بسیار آزاردهنده باشد زیرا اگر برای مدتی نتوانید خانه خود را از شر سوسک های فرش خلاص کنید، می توانند آسیب های بسیار زیادی به کالاهای شما وارد کنند. یک سوسک های فرش تا زمانی که بالغ شوند به خوردن غذای مورد نظر خود (فرش، قال، لباس و …) ادامه می دهند و پس از بلوغ از گرده ها و قارچ ها تغذیه می کنند.

 ساس ها اندازه کوچک و بدنی صاف دارند که شبیه دانه سیب می باشد. ساس ها ¼ اینچ طول دارند ولی سوسک های فرش بین 1/16 اینچ و 1/8 اینچ طول دارند. رنگ ساس ها معمولا قرمز قهوه ای یا قهوه ای مایل به زرد هستند. در حالی که انواع مختلفی از سوسک های فرش وجود دارند، آنها معمولا سیاه، قهوه ای، نارنجی یا سفید هستند و کمی طرح روی پوسته بیرونی خود دارند. ساس ها غالبا یک نوع اند همان ساس تختخواب ولی سوسک های فرش 3 نوع مهم دارند: سوسک فرش مشکی، سوسک فرش متنوع و سوسک فرش مبلمان. بیضی شکل بودن سوسک های فرش همانند ساس ها یکی از دلایلی است که ممکن است نتوانید فوراً بین این دو تمایز قائل شوید.

تفاوت ظاهری سوسک فرش و ساس
سوسک فرش و ساس
انواع سوسک فرش

نشانه های سوسک فرش:

پرواز کردن و بر روی دیوار راه رفتن

آسیب به فرش، اثاثه یا لوازم داخلی و لباس

ریزش موهای لاروها

 پوسته های پوست اندازی شده

لاشه سوسک های مرده

یک سوسک فرش دوست دارد لباس، فرش و سایر پارچه‌ها (با الیاف طبیعی) موجود در منزل شما را بخورد، بنابراین ممکن است متوجه سوراخ‌هایی در آن وسایل شوید. همچنین ممکن است سوسک‌ها را ببینید که در اطراف شما پرواز می‌کنند یا در روز بر روی دیوارهای شما راه می‌روند. پیدا کردن سوسک های فرش از ساس راحت تر است زیرا سوسک های فرش به اندازه ساس‌ ها در پنهان شدن مهارت ندارند. شما همچنین ممکن است لاروهای آنها را در اطراف ببینید. به دلیل علاقه آنها به مکان های بسته و تاریک یافتن آنها در کمد، اتاق زیر شیروانی یا زیرزمین در کنار یک فرش پشمی قدیمی یا حتی لاشه حیوانات (پرنده یا موش) بسیار رایج است و از آنجایی که آنها عاشق قرنیز ها هستند، مخصوصاً وقتی بالغ می‌شوند، ممکن است متوجه آنها یا لاشه‌هایشان در کنار قرنیز ها شوید.

نشانه های ساس (ساس تختخواب):

رویت ملحفه یا روبالشی با لکه های خون

لکه های زنگزدگی روی تخت و اثاثیه

رویت تخم (دانه های ریزسفید رنگ)

پوسته های پوست اندازی شده

بوی کپک

یکی از اولین راه‌هایی که احتمالا متوجه وجود ساس‌ می‌شوید این است که اثر گزش هایی را روی بدن خود پیدا می کنید. آنها همچنین لکه های سیاه و قهوه ای مایل به قرمز را روی تخت و سایر مبلمان شما باقی می گذارند به این لکه ها که همانند اثر برخورد نوک ماژیک با پارچه می باشد و به این نام (اثر نوک ماژیکی) هم معروف می باشند در اثر مدفوع و استفراغ ساس ها به وجود می آیند. ساس ها همچنین تخم‌های کوچک سفید یا زرد می‌گذارند، و اگر آلودگی به اندازه کافی بزرگ باشد. در مناطق تجمع ساس ها ممکن است متوجه بوی کپک هم شوید.

آثار خورده شدن لباس توسط سوسک فرش آثار خورده شدن موکت توسط سوسک فرش
ساس ساس تختخواب
آثار وجود ساس در محل
سمپاشی ساس
سمپاشی ساس

نحوه آلوده شدن خانه به ساس و سوسک فرش چگونه است؟

ساس ها معمولاً خود را به لباس، چمدان یا سایر وسایلی که به مکانی می آورید می چسبانند و با شما به خانه می آیند. فقط یک (ماده بارورشده) یا دو (نر و ماده) ساس برای شروع آلودگی شدید خانه شما به ساس کافی می باشد. آنها خیلی سریع تخم می گذارند، بنابراین می توانند به سرعت خانه شما را پر کنند.

سوسک‌های فرش هم می‌توانند خود را به لباس یا سایر وسایل شما چسبانده و هم می‌توانند از طریق در، پنجره یا هر شکاف کوچک دیگری پرواز کرده و وارد خانه شما شوند. اگر در حال تولید مثل باشند، در وسایل شما مانند فرش تخم ریزی می کنند و لارو های تازه متولد شده از فرش تغذیه می نمایند و این امر تا زمانی که آنها بالغ شوند ادامه خواهند یافت. پس از بلوغ و ازدیاد جمعیت، آنها خانه شما را در جستجوی گرده و سایر مکان ها مناسب برای زیست ترک خواهند کرد.

چگونه از شر سوسک های فرش و ساس خلاص شویم؟

متأسفانه، صرف نظر از اینکه خانه شما مورد هجوم ساس ها یا سوسک های فرش قرار گرفته است یا نه، هر دو گونه به سرعت رشد می کنند. ساس ها اگر به اندازه کافی غذا بخورند می توانند چندین تخم در روز بگذارند. تخم های آنها معمولاً در عرض یک هفته از تخم خارج می شوند. تکثیر سوسک‌ های فرش کمی بیشتر طول می‌کشد و تخم‌های آن‌ها در عرض چند هفته بیرون می‌آیند. ساس ها فرم لارو ندارند (به فرم نابالغ ساس ها نمف می گویند) البته ساس ها چه بالغ و چه نابالغ خونخوارند و فقط زمانی که به سن بلوغ برسند جثه شان بزرگتر می شوند. سوسک های فرش فرم لاروی دارند و در این مرحله از زندگی می توانند بسیار مخرب باشند.

مهم نیست که کدام حشره در خانه شما وجود دارد، چند کار وجود دارد که می توانید برای کمک به کنترل شیوع این حشرات، قبل از تماس با یک متخصص کنترل آفات برای از بین بردن آنها انجام دهید.

1. گرد گیری

مهم است که سطوح و وسایل خود را تمیز کنید و از شر هر گونه گرد و غبار و آلودگی خلاص شوید. اگر نگرانی شما سوسک های فرش است، باید لباس های خود را به دقت بررسی کنید تا به دنبال سوسک بگردید و متعاقباً لباس های خود را در ظروف پلاستیکی محکم و محکم نگهداری کنید. اگر مشکل ساس است، باید همین کار را با ملافه و سایر ملحفه‌های خود انجام دهید و قبل از اینکه لباس‌ها را در ظروف یا کیسه‌های پلاستیکی دربسته قرار دهید، آن‌ها را در حرارت زیاد بشویید و خشک کنید.

2. جاروبرقی

شما همچنین می‌توانید صرف نظر از اینکه کدام حشره در خانه شما وجود داردمبلمان و ملافه‌های خود را با احتیاط جاروبرقی بکشید. پس از آن باید جاروبرقی خود را با الکل ضدعفونی و تمیز کنید و در صورت وجود کیسه آن را دور بریزید. تمیز کردن مبلمان، قرنیزها و دیوارها با بخارشوی نیز می تواند مفید باشد و سعی کنید هر چیزی را که در آن مناطق در کمین است از بین ببرید. هیچ یک از حشرات گرما را دوست ندارند، و بنابراین اگر به اندازه کافی گرم باشد، هر دو خواهند مرد.

3. استفاده از تله های سوسک فرش استفاده

تله های چسبان را از بسته بندی خارج کنید و آن را در منطقه ای قرار دهید که بیشترین خزیدن سوسک ها را مشاهده می کنید.

4. مراجعه به شرکت های معتبر کنترل آفات

برای حل کامل معضل حتما با متخصصان شرکت کنترل آفات ورسا صنعت سبز تماس حاصل نموده و از مشاوره علمی و کاملا رایگان این شرکت بهره مند گردید. تلاش ما این است که بهترین روش را برای خلاص شدن از هجوم حشرات به طور دائم به شما بدهیم. همچنین این مشاوره های ما می تواند برای خانه، وسایل و سلامت شما نه تنها ایمنی را به همراه داشته باشد بلکه هزینه های شما را در مبارزه با آفات (سمپاشی ساس، سمپاشی مگس، سمپاشی کنه و …) کاهش دهد. با ما آسایش را تجربه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است
مشاوره رایگان