تب دانگ یا تب استخوان شکن

تب دانگ چیست

تب دانگ (Dengue fever) یک بیماری ویروسی است. چهار سوش مختلف از ویروس دانگ در ابتلاء به آن نقش دارند.

علائم بیماری

در برخی موارد علائم آن شبیه یک سرماخوردگی ساده است. اما گاهی سردرد، تب، خستگی، بثورات پوستی و درد شدید در پشت چشم از جمله علائم بالینی آن می‌باشند. درد شدید در مفاصل و عضلات باعث گردیده که از آن بعنوان تب استخوان شکن یاد گردد. در مواردی این بیماری وارد فاز هموراژیک (خونریزی دهنده) شده که می‌‌تواند باعث خونریزی شدید از بینی و یا لثه‌ها، خونریزی دستگاه گوارش، افت فشار خون و حتی مرگ گردد.

نحوه انتقال بیماری

تب دانگ از طریق پشه‌هاى جنس آئدس (Aedes Mosquitoes) منتقل مى‌شود. اگر پشه آئدس یک انسان بیمار حامل این ویروس را نیش بزند، می‌تواند ویروس را با نیش زدن وارد بدن فرد دیگری کند. پشه‌های ناقل این بیماری نیز خصوصیات رفتاری منحصر بفردی دارند. پشه‌های ناقل این بیماری مانداب‌های کوچک همچون آب جمع شده زیر گلدان و یا در لاستیک‌های رها شده در محیط و بطور کلی ظروف کوچک دست ساز انسان (مانند: ظروف جمع آوری آب کولرهای گازی) را بعنوان زیستگاه‌های ترجیحی خود برای تخمگذاری انتخاب می‌نمایند و چنانچه پشه والد آلوده به ویروس باشد تخم‌ها نیز آلوده خواهند بود. در این حالت پس از خروج لارو و پشه بالغ از تخم بدون خونخواری از فرد بیمار، می‌توانند بیماری را به افراد دیگر منتقل کنند. ضمن آنکه مقاومت تخم آنها به خشکی، امکان جابجایی و انتقال آنها را از کشوری به کشور دیگر به راحتی مهیا می‌کند؛ بنابراین اسکله ها که محل پهلو گرفتن کشتی ها در ساحل برای بار گذاری و بارگیری شرایط مناسبی برای تخم گذاری پشه و ورود تخم به کشور دیگر می باشد.

درمان

مراجعه به پزشک جهت تشخیص و اطمینان از ابتلاء به این بیماری بسیار مهم بوده، ضمن آنکه استراحت و نوشیدن مایعات بعد از ویزیت پزشک برای بهبودی سریعتر بیمار مهم می‌باشند.

مدیریت بحران برای  جلوگیری از انتقال بیماری و پشه

مدیریت بحران همانطور که از نامش پیداست باید قبل از اینکه بحرانی ایجاد شود تدابیر لازم اندیشیده شود. بنا به گزارش وزارت بهداشت مبنی بر شناسایی پشه ائدس در کشورهای همسایه و خطر ورود آن به کشور باید هر چه سریعتر اقدامات پیش گیرانه صورت پذیرد.بنابراین برای جلوگیری از این بحران (ورود بیماری) بهترین راه حل سمپاشی تخصصی کشتی ها توسط نیرو های متخصص در این زمینه است تا در صورت  وجود تخم، پس از باز شدن لارو از بین رفته و راه برای ورود این بیماری به داخل کشور جلوگیری شود.

شرکت ورسا صنعت سبز با داشتن دانش و نیرو های متخصص در زمینه مبارزه و کنترل ناقلین، آماده همکاری با کلیه ارگان ها و شرکت های کشتیرانی، مسافر بری و بازرگانی دریایی بین المللی می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است
مشاوره رایگان