گزش و نیش

فرق گزش و نیش چیست

در گزش فقط بزاق جانور وارد بدن میزبان می شود که تورم التهاب و قرمزی موضع را به دنبال دارد و گاهی ممکن است باعث آلرژی یا انتقال بیماری شود اما در نیش علاوه بر ترشحات بزاقی مقداری سم نیز وارد بدن میزبان می شود که برای میزبان خطرناک است و سریعا باید اقدامات درمانی انجام شود گاهی نیز سم به تنهایی و بدون بزاق تزریق می شود.

چرا جانوران نیش می زنند

در اغلب موارد نیش به عنوان یکی از مکانیسم های دفاعی جانور می باشد و هنگامی که احساس خطر می کند از نیش خود استفاده می کند و همچنین برای تغذیه طعمه را با نیش از پا در می آورد.

علت گزش حشرات چیست

حتما این سوال ها در ذهنتان پیش آمده که چرا پشه ها نیش می زنند (یا به صورت درست تر علت گزش پشه) و چرا جای نیش پشه ورم می کند (یا به به صورت درست تر چرا جای گزش پشه ورم می کند).

هدف حشرات از خونخواری میزبان برای تغذیه می باشد که در بعضی حشرات مانند ساس هر دو جنس نر و ماده خونخواری می کنه و بعضی حشرات مانند پشه فقط جنس ماده خونخواری انجام می دهد و علت قرمزی ترشح هیستامین در محل گزش است.

علائم گزش و نیش حشرات

برای مشاهده گزش و نیش هر جانور بر روی اسم آن کلیک کنید.

پشه ساس کک کنه مایت زنبور شپش مورچه عنکبوت مار عقرب

درمان گزیدگی و پیشگیری از گزش

در وهله اول برای درمان خارش ناشی از گزش و درمان ورم ناشی از نیش حشرات و قرمزی ناشی از گزش آب سرد یا کمپرسور یخ می باشد و در وهله دوم بهترین پماد برای نیش حشرات هیدروکورتیزول می باشد برای نیش حشرات نیازی به مراجعه به پزشک نیست اما اگر علائم شدید و حساسیت و تنگی نفس مشاهده کردید و در آن زمان برای شما سوال پیش آمد که برای نیش حشرات به چه دکتری مراجعه کنیم جواب ما مراجعه به متخصص آسم و آلرژی یا حداقل طب اورژانس می باشد هیچ آنتی بیوتیکی برای گزش حشرات وجود ندارد مگر اینکه همراه گزش عفونت وارد بدن شده باشد.اگر در اثر گزیدگی چشم دچار تورم تاری دید و … شدید حتما برای درمان گزیدگی حشرات روی پلک چشم به چشم پزشک مراجعه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است
مشاوره رایگان