گرده افشانی از طریق پهپاد‌های پیشرفته طبیعی!

زنبور های مخملی، تپل، و پشمالو چگونه قوانین فیزیک را نقض می­کنند؟!

احتمالا شما وقتی در یک باغ پر از گل قدم گذاشته باشید حشراتی مانند زنبور اما تپل تر و بامزه تر از آنها را در اطراف گل ها و یا روی آنها دیده‌اید.

این زنبورها با نام عمومی زنبورهای مخملی (Bumble bees) و نام علمی Bombus spp با کمک خرطوم خود که مانند یک زبان بلند عمل می‌­کند به درون گل های بسته نفوذ کرده و شهد شیرین را جمع آوری می­‌کنند. سطح بدن این زنبورها پوشیده از مو است و گرده گلها به طور طبیعی به آنها متصل می‌شود. زنبورهای در حال جستجو با ایجاد لرزش خاص یا می‌­توان گفت با ایجاد جریان الکتریکی در نزدیکی پرچم‌ها، باعث جدا شدن و جذب گرده‌ها می‌شوند.

تنها برخی از زنبورها چنین مزیتی داشته و دارای سبد مخصوص گرده روی پاهای خود هستند که قادر است میلیون‌ها دانه گرده را در خود جمع کرده و نگه دارد. زنبورهای مخملی، از مهم‌ترین عوامل گرده افشان در اکوسیستم‌های طبیعی هستند و با توجه به تنوعی که گونه های مختلف آنها از نظر طول خرطوم دارند، طیف بسیار وسیعی از گیاهان را گرده افشانی می‌­کنند. این جزئیات برای برخی از گیاهان فوق‌العاده مهم است و تولید مثل جنسی این گیاهان تنها به کمک همین زنبورها انجام می‌­شود.

با در نظر گرفتن نسبت اندازه بدن و بال حشره رفتار حرکتی بدن زنبور بسیار عجیب و شگفت انگیز به نظر می‌­رسد!
در اوایل دهه 1930 این موضوع مطرح شد که پرواز این زنبورهای بامزه، طبق قوانین فیزیک غیر ممکن است. اما به لطف تکنولوژی جدید و دوربین های پرسرعت پرواز این زنبورها رمزگشایی شد. عضلات خاصی به نام های kronus و ACEبه بخش های قاعده‌ای بال‌ها متصل می‌­شود و با استفاده از آنها زنبور قبل از شروع پرواز خود را گرم می‌­کند!

در همین حال به جای بالا و پایین بردن بال‌ها آنها را به سمت جلو و عقب حرکت می‌­دهد. همان مکانیسمی که در روتور هلیکوپتر اتفاق می‌­افتد و باعث ایجاد جریانات گردابی کوچک می گردد. بر اساس مکانیسم لبه پیش برنده بال باز شده و بال‌ها به سمت بالا مکیده می­‌شوند!

به همین دلیل بال زنبور بایستی بسیار سریع چنین گردابی را ایجاد کند. چنین قابلیتی از ارتعاش پرقدرت قفسه سینه ایجاد شده و بال‌ها را با فرکانس تقریبی 200 به حرکت در می­‌آورد.

پس این حشره سنگین وزن با چنین مکانیسمی می­تواند قوانین فیزیک را نقض کند و به خوبی در اطراف و روی گل ها پرسه بزند و  عمل گرده افشانی گل ها را انجام دهد.

تهیه شده در واحد تحقیق و توسعه شرکت کنترل آفات ورسا صنعت سبز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *