چه میزان از ساس و روش مبارزه با ساس تختخواب اطلاعات دارید؟

با ساس ها کجاها می­توانیم آشنا شویم؟!

فرض کنید شما به یک مسافرت تفریحی در یک شهر دیگر رفته اید. بعد از گشت و گذار برای استراحت به یک هتل رفته و می­خواهید شب را در آنجا به پایان برسانید. درست قبل از طلوع آفتاب که شما خواب هستید سر و کله­ی موجوداتی ریزی شبیه ساس تختخواب از درز و شکاف تشک و مبلمان موجود در اتاق پیدا می­شود.

این موجودات به سمت سیگنال هایی که شما در هنگام خواب از طریق دی اکسید کربنی که منتشر می­کنید و یا گرمای بدن خود به سمت شما جذب می­شوند. آنها برای زنده ماندن به سمت دست، گردن و شکم شما رهسپار می­شوند و از خون این نواحی تغذیه می­کنند، البته شاید ماه ها میزبانی پیدا نکرده باشند و از بد اقبالی شما یه دل سیر از خونتان تغذیه کنند. که البته این موجودات با توجه به خاصیت پوست(کوتیکول) آنها تا چند برابر وزن خود می­توانند از خون شما تغذیه کنند.

این موجودات خونخوار که به ساس تختخواب (Bed bugs) معروف اند دارای بدنی تخت و بیضی شکل به طول 4-5 میلی متر هستند و رنگی قهوه ای مایل به قرمز دارند که بعد تغذیه از خون تیره رنگ می­شوند. آنها 3 جفت پا، دو جفت چشم مرکب در دو طرف سر خود دارند. آنها بال ندارند و یا اگر هم داشته باشند بسیار کوچک بوده و توانایی پرواز و پریدن را ندارند.

این حشرات وقتی به شما نزدیک می­شوند با استفاده از پنجه های پاهای جلو خود به شما چنگ می­زنند و شما را در یک موقعیت مناسب برای تفذیه خود قرار داده، شاخک های 4 قسمتی خود را که به سمت نوک باریک و تیز می­شوند را به سمت جلو کشیده و خرطوم 3 قسمتی خود را به سمت پایین با یک زاویه 90 درجه ای در پوست شما فرو می­کنند. آرواره های بالا­ی این حشرات به صورت میله هایی (استایلت) درآمده اند که باعث سوراخ شدن پوست شما می­شوند در مقابل  آرواره های پایین این حشرات به یکدیگر متصل شده اند دو کانال در بین آنها به وجود می­آید که یکی از آنها کانال غذایی و دیگری کانال بزاقی نام دارد.

این کانال ها به صورت دو لوله توخالی می­باشند که از طریق یک لوله، بزاق دهان خود را که حاوی مواد ضد انعقادی برای گشاد کردن عروق و مانع لخته شدن خون می­شوند، وارد پوست انسان می­کند و از طریق لوله دوم خون را می­مکند.ساس ها توسط این مکانیسم ها یک رگ خونی متناسب را با فرو کردن پشت سر هم میله ها یا همان استایلت ها پیدا می­کنند و خون شما را به طور متناوب می­­مکند.

پروسه تغدیه از خون 5 تا 10 دقیقه می­تواند طول بکشد. پس از این ساس ها قطعات دهانی خود را به سمت عقب بر می­گردانند. همانگونه که قبلا اشاره کردیم این حشرات می­توانند ماه ها بدون خون و یا تا 2 سال زنده بمانند. بجز مرحله تخم اگر هر مرحله ای از ساس را ببینیم قطعا برای گذراندن زندگی خود به خون نیاز دارد.

هنگامی که نور به داخل خانه و یا هر مکان آلوده به ساس دیگری که در آنجا هستید بتابد، این حشرات دوباره در درزها، شکاف تخت خواب و یا حتی در چمدان و ساکی که بسته اید می­توانند پنهان شوند و شما آنها را با خود به خانه خود و یا هر جای دیگر ببرید. به همین سادگی می­توانید باعث آلودگی شدید تر خانه و مکانی که در آن حضور دارید شوید. کنترل آلودگی هایی که در هتل های کشورهای پیشرفته توسط ساس تختخواب ایجاد شده است، بیش از 23 هزار دلار هزینه

تخمین زده شده است. به همین خاطر شناخت زیست شناسی، رفتار و کنترل این آفت شهری برای تمامی کشورهای جهان از اهمیت زیادی برخوردار است.

انواع گونه های ساس

ساس ها به خانواده Cimicidae که به 6 زیر خانواده با 23 جنس و 91 گونه تقسیم می­شوند، تعلق دارند. Cimicidae شامل 12 جنس که انگل خفاش ها و 9 گونه از آنها انگل پرنده ها هستند. علاوه بر این بعضی از گونه ها در جنس Cimex روی خفاش ها و دیگر پرنده ها یافت شده اند. محل زندگی انسان، آشیانه پرندگان مناسبترین مکان برای زندگی این ساس ها است.

جنسCimex sp که بر روی بال یک خفاش دیده می­شود.

سه گونه از ساس ها هستند که به صورت انگل های خارجی انسان ها شناخته شده اند. گونه Leptocimex boueti یکی از اعضای زیر خانواده Cacodminae است که بر روی خفاش ها و مردم غرب آفریقا پیدا شده است.

دو گونه Cimex lectularius (ساس تختخواب) و Cimex hemipterus (ساس گرمسیری)که به زیر خانواده  Cimicinae تعلق دارند، از خون انسان تغذیه می­کنند و از نظر بهداشتی برای انسان حائز اهمیت هستند . این دو گونه از روی پیش قفسه سینه یعنی اولین قسمت سینه از هم تشخیص داده می­شوند.

تصویر سمت چپ C. lectularius و تصویر سمت راستC. hemipterus

شکل سر و پیش قفسه سینه حشرات بالغ ساس های تخت خواب (A) Cimex lectularius، (B) Cimex hemipterus)

این تفاوت را می­توان در قسمت پیش قفسه سینه این دو گونه ساس مشاهده کرد. قسمت پیش قفسه سینه ساس تختخواب معمولی پهن تر و حاشیه انتهایی آن صاف تر از نوع گرمسیری است.

از تخم تا ساس بالغ چه اتفاق هایی رخ می­دهد؟! ساس های ماده دارای دستگاه تناسلی معمولی هستند، حشرات نر، از روزنه جفت گیری برای بارورسازی آنها استفاده نمی­کنند. در عوض، با ایجاد یک زخم در دیواره شکم حشرات ماده، اسپرم خود را به داخل حفره عمومی بدن حشره ماده تزریق می­کنند اسپرم تزریق شده، بعدا به دستگاه تناسلی حشره ماده منتقل می­شود. ماده ها 3 تا 6 روز بعد شروع به تخمگذاری در پناهگاه های مختلف می­کنند.

تخم ریزی تقریبا 6 روز ادامه می­یابد که در طی این دوره 10 تخم گذاشته می­شود. بسته به دمای محیط و رطوبت محیط ماده هر 3-4 روز یکبار تخم می­گذارد. به طور معمول سه تا هشت تخم در هفته گذاشته می­شود که در بعضی به 12 تخم در هفته هم می­رسد. در کل یک ماده حداکثر 450 تخم در طول عمر خود قادر است در سطوح ناهموار مکانی که حضور دارند بگذارد. تخم ها به صورت بیضی شکل به طول یک میلی متر و به رنگ مروارید سفید به صورت مجزا گذاشته شده و با یک پوشش سیمانی که ترشح می­کنند روی سطوح گذاشته می­شوند. تفریخ شدن تخم ها در طی 4 تا 12 روز انجام می­شود که این زمان به دمای محیط بستگی دارد. ساس ها دارای 5 سن پورگی بوده و بسته به در دسترس بودن خون میزبان و دمای محیط دوره به بالغ تبدیل شدنشان 5/2 تا 10 روز طول می­کشد. برای هر یک از مراحل پوست اندازی پوره ها باید حداقل یک بار پوره ها از خون تغذیه کنند.

در ایران هر دو گونه ساس های تخت خواب یعنی C. lectularius و  C. hemipterus گزارش شده است. با توجه به این که آلودگی از 6% به 7/90 درصد رسیده است و علیرغم تاثیر پزشکی این آفت شهری، شیوع و هجوم گونه ساس رختخواب به ندرت در ایران مورد مطالعه قرار گرفته است. در این خصوص فقط تحقیقات پراکنده ای در استان های کهکیلویه و بویراحمد، مازندران، خراسان رضوی و اصفهان انجام شده است. طی بررسی هایی که در 540 خانه مسکونی در شهر اهواز انجام شده تخمین زده شد که 9/61 درصد از خانه ها به این حشره آلوده هستند.

طبق تحقیقات انجام شده آلودگی ها از طریق کیف آلوده کودکان در مدرسه، هتل های آلوده و کیسه و چمدان های آلوده به ساس انجام گرفته است. وقتی ساس ها به طرق مختلف به خانه شما وارد می­شوند، آنها می­توانند در شکاف ها و ترک های گچی موجود در دیوار ، پنجره، درب منازل و کاغذ دیواری های شل پذیرایی و یا اتاق خواب، پریزهای برق پناه گیرند و در یک زمان مناسب برای تغذیه به شما حمله ­کنند.

با توجه به بررسی های انجام شده اتاقخواب ها در درجه اول و بعد از آن پذیرایی یا اتاق نشیمن جز آلوده ترین مناطقی هستند که توسط پوره و حشرات بالغ ساس ها مورد حمله قرار گرفته اند. وقتی ساس ها از خون شما تغذیه می­کنند می­توانند علائم پوستی از حساسیت پوستی خفیف، بدون علامت تا شدید را ایجاد کنند. افسردگی، اضطراب و اختلال در خواب را می­توان از به عنوان اثرات ذهنی که این حشرات برای شما ایجاد می­کنند در نظر گرفت. واکنش به نیش ساس تختخواب در انسان ها و حیوانات متفاوت است. ساس های تختخواب به طور طبیعی ناقل هیچیک از بیماری های انسانی نبوده ولی افراد حساس در اثر گزش ساس ممکن است  دچار عوارض پوستی و واکنش های آلرژیک بر اثر تزریق ماده ی ضد انعقاد خونی که در هنگام تغذیه به بدن تزریق می­کنند ایجاد شود.

اثرات ساس بر بدن انسان

وقتی ساس روی سطح پوست قرار می­گیرد ممکن است بعد از یک بار تغذیه از خون شما دوباره در نزدیکی نیش قبلی استایلت های خود را فرو کند. در نتیجه این عمل یک اثر خطی از سوراخ ها را که مشخصه نیش ساس هاست ایجاد می­شود. اولین تماس با ساس ممکن است همراه با واکنش های جزیی و یا حتی واکنش های پوستی باشد، ولی تکرار گزش و تماس های بعدی ممکن است واکنش های تاخیری شدید و قابل توجهی را در فرد ایجاد کند. هر چند ادامه چنین وضعیتی باعث مصونیت در فرد خواهد شد. ولی تماس های طولانی و تعداد گزش های زیاد ممکن است عوارضی مانند کم خونی در کودکان، طپش قلب و حتی اختلال در دید در فرد ایجاد کند.

اثرات نیش ساس تخت خواب به صورت خطی روی بازو و پشت افراد

بیشتر گزش ها با تورم و خارش همراه بوده و این واکنش های موضعی شبیه به نیش پشه ها  و پر آب در بعضی از افراد بزرگسال دیده می­شوند. در بعضی از مواقع که شرایط حاد پیش می­آید ممکن است این گزش ها و تغذیه از خود باعث خونریزی های گسترده در زیر پوست شود. بیشتر گزش ها در گروه سنی 25-44 سال بیشتر در قسمت شکم، گردن و دست مشاهده شده است.

اثرات نیش  ساس ها بر روی بدن کودکان و بزرگسالان

علائم پوستی معمولا بین 1 تا 2 هفته برطرف می­شوند. محل گزش ساس ها باید با صابون یا محلول ضدعفونی کننده شسته شو شود. استفاده از کرم های موضعی به عنوان مثال هیدروکورتیزون1% یک یا دو بار و داروهای آنتی بیوتیک سیستمیک ممکن است به جلوگیری از خارش گزش ها کمک کنند.  همچنین استفاده از روغن ارگانو یا پونه کوهی در تسکین خارش ناشی از گزش ساس ها بسیار موثر است.

روغن ارگانو یا پونه کوهی

حدود 45 عامل بیماری زا انسانی که شامل ویروس ها، باکتری ها و تک یاخته ها می­باشند می­توانند در بدن دو گونه از ساس های تختخواب و گرمسیری حفظ شده و چندین روز باقی بمانند. با اینحال شواهدی کم و یا هیچ مدرکی وجود ندارد که ساس ها را به عنوان ناقل بیماری در نظر بگیریم. به عنوان مثال آنتی ژن های هپاتیت B به مدت چندین هفته در بافت ها و مدفوع ساس بعد از اینکه از خون آلوده تغذیه کردند باقی می­ماند. با این حال این ویروس در بدن ساس تکثیر نمی­شود و نمی­تواند ایجاد بیماری کند.

در بررسی هایی که در استان مازندران انجام شده است نشان داده است 71/85 درصد از آلودگی ها بر اثر مسافرت ، 57/28 درصد از طریق سازه های دست دوم و 57/78 درصد به دلیل کنترل خود به خود توسط افراد ایجاد شده است.

ساس ها به دلیل زندگی پنهانی که در درز ها و شکاف ها دارند پیدا کردنشان بسیار مشکل است. همچنین عدم آگاهی در مورد ساس ها یکی از مهم ترین عواملی است که باعث افزایش آلودگی در خانه ها می­شود. هنگامی که شما می­خواهید در ساختمان مسکونی جدید خود ساکن شوید و اگر این مکان به ساس ها آلوده باشد و صاحب خانه قبلی به شما اطلاع نداده باشد ممکن است با جمعیت ساس ها رو به رو شوید.

پیدا کردن ساس از طریق بوی تمشک

یکی دیگر از راه های آلوده شدن خانه و مکانی که در آن حضور دارید وارد کردن مبلمان و یا وسایل دست دوم آلوده به ساس ها است. شما با چک نکردن شکاف و درز های موجود در مبلمان به راحتی می­توانید با وارد کردن آنها به منزل خود با جمعیت قابل توجه ساس ها مواجه شوید.

ساس تختخواب یک بوی خاص و شیرین در محیط منتشر می­کند به خصوص وقتی که این حشرات در معرض تهدید قرار گیرند فرمون هایی از خود به منظور در معرض خطر قرار گرفتن و یا هشدار در محیط منتشر می­کند. وقتی وارد خانه شدید و با این بو خاص رو به رو شدید یعنی ساس ها از رگ گردن به شما نزدیک تر هستند!

افرادی که با این بو مواجهه شده اند اغلب آن را به بو تمشک تشبیه کرده اند البته که این بو ناخوشایند تر از این حرفا است. در بعضی از اماکن بزرگ مانند فروشگاه ها، هتل های بزرگ و ساختمان های اداری حتی از سگ های آموزش دیده برای یافتن این بو و پیدا کردن ساس ها استفاده می­شود. برای پیدا کردن اثر فعالیت ساس ها کافی است درز ها و شکاف موجود در تخت، ملافه ها، مبلمان را بررسی کنید حتما اثرات آنها به صورت مدفوع تیره و کوچک روی ملافه و دیگر قسمت های دیگر دیده می­شود.

روش های مبارزه و از بین بردن ساس تختخواب

حالا که شما هر جایی که امکان این را می­دادید که ساس ها در آنجا حضور داشته باشند را بازبینی کردید و به حضور آنها پی بردید، چه کارهایی باید برای از بین بردن آنها انجام دهید. ساس های تختخواب یکی از دشوارترین آفات شهری برای کنترل هستند. از بین بردن ساس های تختخواب می­تواند بسیار پر هزینه باشد زیرا مستلزم استفاده از حشره کش های شیمیایی و استفاده از تکنیک های کنترل غیر شیمیایی است.

اخیرا روشIPM به عنوان ابزار اصلی برای کنترل ساس تختخواب مورد استفاده قرار گرفته است. تحقیقات انجام شده در 8 سال اخیر نشان داده که IPM بهترین روش برای از بین بردن آلودگی هاست. این روش تلفیقی از روش های کنترل فیزیکی، محیطی، مکانیکی، بیولوژیکی و شیمیایی است که خطر مواجهه با حشره کش های شیمیایی و آفات را کاهش می­دهد. طبق تعریف IPM یک استراتژی امیدوارکننده و ایمن برای انسان و محیط است و شامل نظارت و استفاده همزمان از هر دو استراتژی کنترل شیمیایی و غیر شیمیایی و اقدامات پیشگیرانه است. برای کنترل ساس تختخواب، IPM شامل بررسی آلودگی، شناسایی شدت آن، تمیزکردن کلیه مناطق آلوده به منظور از بین بردن زیستگاه های موجود سرویس بهداشتی، ازبین بردن مکانیکی ساس ها ، استفاده موثر و دقیق از حشره کش ها مطابق دستورالعمل،  بررسی های روزانه، هفتگی و ماهانه است. طبق آخرین تحقیق در مورد کنترل ساس تختخواب توسط وانگ برنامه های IPM در کاهش و نابودی آلودگی های موجود نسبت به کنترل سنتی موثر بوده است.

به منظور کنترل ساس ها در اولین فرصت باید به وضع بهم ریخته­ی اتاق خواب یا خانه رسیدگی کنید. چرا که وضع بهم ریخته و بی نظمی بسیاری از خانه ها و اتاق های خواب مکان های متعددی را برای پنهان شدن ساس تختخواب فراهم می­کند و بطور تقریبی مبارزه با حشره کش ها را غیر ممکن می­سازد. بنابراین تا حد زیادی کاهش بی نظمی و وضع بهم ریخته خانه شانس حذف ساس های تخت خواب را بالا می­برد.

بعد از مرتب سازی خانه، تله های چسبنده یک روش ساده برای پایش و آمار گرفتن از حشرات خانه است. این تله ها ممکن است  شامل مشتقاتی مانند دی اکسید کربن یا اسیدلاکتیک یا فرمون ها مخصوص ساس ها باشند که به عنوان فریبنده های شیمیایی در این تله ها استفاده شده است.

در صورت مشاهده ساس ها می­توان از روش های مختلفی برای کنترل آنها از جمله بخار، جاروبرقی، کاور کردن تشک، دور ریختن اثاثیه آلوده و شستشوی مکرر آنها پارچه ها و یا هر چیزی که آثار فعالیت ساس ها روی آنها دیده می­شود، استفاده کرد. در مواقعی که ما با هجوم بزرگ آلودگی های ساس روبه رو هستیم، در پناهگاه های ساس تختخواب تنها با ساس های زنده سروکار ندارید بلکه با پوسته ساس های مرده و پوسته ساس های از تخم درآمده و مدفوع هم رو به رو هستیم.

یک جاروی با قدرت برای از بین بردن این اجساد بسیار مفید است. لازم است به این نکته توجه شود که جارو برقی به تنهایی نمی­تواند تخم هایی که با پوشش سخت سیمانی در جای جای خانه وصل شده اند را از بین ببرد. این تخم ها را باید با یک وسیله مناسب خراش داده تا از دیوار یا هر جای دیگر برداشته شوند. لازم به ذکر است که باید از کیسه های جاروبرقی یک بار مصرف استفاده شود و بعد از استفاده بلافاصله آنها را در پلاستیک گذاشته و دور بیاندازیم.

استفاده از بخر آب 100 درجه که دمای آن بسیار بالاتر از حدی است که ساس ها را بکشد(52 درجه). بنابراین این تئوری که ساس ها را در معرض بخار داغ قرار دهیم راهی بسیار مفید و اثربخش است و باعث مردن سریع ساس ها می­شود. در بعضی از برنامه های کنترل آفت به طور موثر از این روش برای حذف ساس و تخم آنها از درزهای تشک ها و سایر انواع لباس استفاده می­شود. این بخار با استفاده از ابزار مخصوص انجام می­شود که باید به دقت مورد استفاده قرار گیرد تا بیشتر موجب گسترش آلودگی به ساس در دیگر مناطق خانه نشود.

ساس تختخواب به آسانی توسط حرارت کشته می­شود. همچنین قرار دادن لباس ها در یک خشک کن گرم برای از بین بردن ساس رختخواب و تخم های آنها یک راه حل عالی است.

همچنین اگر بتوانیم از پتانسیل کل گرمایش خانه برای رفع ساس های تختخواب استفاده کنیم یکی از موثرترین راه ها برای از بین بردن ساس های داخل خانه است. گرم کردن خانه با استفاده از بخاری های حرفه ای و گردش هوای گرم55-65 درجه سانتی گراد در داخل خانه به مدت شش تا هشت ساعت با هدف گرم کردن لوازم و دیوارها انجام می­شود. ترمیم حرارتی مزایای بسیار داشته و نه تنها می­تواند تمام مراحل زندگی ساس های یک منزل مسکونی را از بین ببرد بلکه می­تواند در مناطق یا اشیایی که حشره کش ها قابل استفاده نیستند بسیار کارآمد باشد.  همچنین ممکن است قرار گرفتن بعضی از لوازم در معرض گرما ممکن است باعث آسیب آنها شوند. دستیابی به دمای کشنده  در نواحی مانند ترک و شکاف دیواره ها یا مبلمان که ساس ها ترجیح می­دهند در آنجا ساکن شوند، گاها چالش برانگیز است.

پس از درمان های معمول مثل جاروبرقی، بخار دادن تشک ها و سپس اسپری کردن پیرتروئید بر روی ساس ها برای کنترل شما می­توانید مبلمان و تمام منسوجات را با استفاده از  دی اکسید کربن در داخل منزل ضدعفونی کنید. تمام وسایل در داخل اتاق به مدت سه روز در دمای اتاق در یک اتاقک مکعبی قرار گرفته و غلظت CO2 به 100درصد می­رسد. این روش درمانی ثابت شده است و یک روش امیدوار کننده برای کنترل ساس تختخواب بدون نیاز به تخلیه ساکنان و صرفه جویی در هزینه است. هیچ یک از مراحل زندگی آفت در این روش زنده نخواهند ماند.

همچنین اگر ساس های تختخواب بمدت کافی در تماس با سرما باشند خواهند مرد. ساس ها می­توانند دمای منفی 15 درجه را تحمل کنند و اگر به آب و هوای جدید عادت کنند می­توانند در دمای صفر درجه و یا زیر آن بمدت چندین روز زنده بمانند. فناوری استفاده از کپسول های CO2 برای فریز سریع و کشتن ساس و انواع آفات دیگر می­تواند مفید واقع شود.

متخصصات مدیریت آفات برای کنترل ساس ها به شدت روی اسپری های حشره کش و گردها تکیه دارند. اثر بخشی مواد به صورت فرمولاسیون گردی به طور طولانی تری نسبت به اسپری ها باقی می­ماند. در برخی موارد از کنترل کننده های شیمیایی مانند حشره کش های که حاوی ترکیبات کاربامات، پیرتروئید و نئونیکوتینوئید ها هستند استفاده می­شود. جمعیت ساس های تخخواب در حال حاضر به طور گسترده ای در برابر حشره کش های معمولی مانند پیرتروئیدها که بیشترین ترکیبات مورد استفاده در 90% حشره کش ها را تشکیل می­دهند مقاوم شده اند. طبق تحقیقاتی که انجام شده است کوتیکول یا به طور کلی پوست ساس ها به عنوان یک محافظ در برابر آفتکش ها عمل می­کند که این عامل باعث مقاومت به دزهای معمولی حشره کش ها در این حشرات می­شود. در این خصوص تاثیر مخلوط پیرتیروئیدها با تنظیم کننده های رشد حشرات، در کنترل ساس هایی که نسبت به پیرتیروئید مقاوم شده اند می­تواند موثر باشد. سمپاش های دستی، اسپری های هوای فشرده و گردپاش ها، به عنوان حشره کش استفاده می­شوند.

برای دیوارها، پایه ها و ستون ها و کف اتاق ها، سمپاشی باید در نقاطی که حالت خرابی دارد را پیدا کرده به میزان 1لیتر در 25-50 متر مربع به کار رود. برای سایر سطوح حشره کش را بایستی به طور مستقیم در درزها و شکافها به کار برد. پارچه های نرم زیرین اثاثیه مبله منزل، مانند پایه های کاناپه و روکش پارچه ای مبل بایستی برش زده، باز شود و حشره کش در چارچوب ها و سطو داخلی آن به کار رود.

توسعه محصولات جدید برای کشتن ساس های تخت خواب لازم است. پودر هایی مانند خاک دیاتومه و دیگر مواد مانند ژل سیلیکا که با کندی عمل می­کند اخیرا مورد آزمایش قرار گرفته است و به صورت تجاری در دسترس هستند. ذرات این خاک دارای حفرات بسیار ریزی می باشند و با استفاده از قابلیت جذب مولکولی های موم اپی‏کوتیکول حشره، در تماس با آنها به مقدار بسیار ناچیزی باعث ایجاد خراش بر روی سطح کوتیکول آنها می شود که در نتیجه باعث از بین رفتن آب بدن، خشک شدن و درنهایت ازبین بردن حشرات می گردد. استفاده از این خاک در دفع  ساس ها در انبار و مکان های دیگر قطعی و مقرون به صرفه و اقتصادی می باشد. ژل سیلیکا باعث مرگ و میر 100% ساس ها می­شود. البته استفاده از این موارد باید با احتیاط انجام گیرد چرا که ممکن است انسان با استنشاق آن دچار مشکلات تنفسی و سوزش پوست شود.

استفاده از این روش ها به طور کامل باعث ریشه کنی ساس  ها نمی­شود. در کنترل هایی که انجام می­شود ممکن است برخی افراد از روی نداشتن آگاهی کامل با جمع آوری ها و یا با استفاده از کنترل های خود سری که انجام می­دهند، به عنوان مثال در ساختمان های چند طبقه باعث فراری دادن ساس ها به طبقات دیگر شوند که همین امر باعث انتشار بیشتر آنها می­شود.

با چک کردن مرتب ترک و شکاف ها مبلمان و دیوارها، اتاق هتل ها قبل از اقامت و خواب می­تواند خطر آلودگی به ساس ها را کاهش دهد. بهداشت منزل یا هر مکان دیگری که در آنجا حضور دارید یکی از بهترین روش ها برای کنترل ساس های خونخوار به حساب می ­آید.

همانطور که گفته شد عدم آگاهی باعث بروز آلودگی های شدید می­شود. آموزش ساکنان اماکن آلوده برای اطمینان از همکاری آنها در برنامه های کنترل ضروری است. انتظار می­رود که ساکنان برای جلوگیری یا محدود کردن تحرکات جمعیت آفت با بهبود و ارتقای بهداشت، کم کردن به هم ریختگی و شاید بستن درزهای اماکن همکاری کنند. اگر مردم درباره زیست شناسی و رفتار ساس های تختخواب، همینطور تکنیک ها و راهبردهای کنترل آگاهی داشته باشند بسیار کمک کننده خواهد بود.

برای مشاوره رایگان در مورد سمپاشی ساس تختخواب و زمان سمپاشی ساس و قیمت سمپاشی ساس می توانید از قسمت تماس با ما با متخصصین شرکت ورسا صنعت سبز در ارتباط باشید.

منابع:

Alizadeh, I., Sharififard, M., Jahanifard, E., & Saki Malehi, A. (2019). A Systematic Review and Meta-Analysis of the Bed Bug Infestation (Cimex lectularius) as a Public Health Insect in Iran (1995–2019). Jundishapur Journal of Health Sciences, 11(4)

Alizadeh, I., Gorouhi, M. A., Aghaei Afshar, A., & Hayati, R. (2019). Why Is the Control of Bed Bugs'(Cimex spp.) Infestations as an Urban Environmental Health Pest Difficult? Reasons & Control Strategies. Journal of Environmental Health and Sustainable Development, 4(1), 666-669.‏

Alizadeh, I., Gorouhi, M. A., Aghaei Afshar, A., & Hayati, R. (2019). Why Is the Control of Bed Bugs'(Cimex spp.) Infestations as an Urban Environmental Health Pest Difficult? Reasons & Control Strategies. Journal of Environmental Health and Sustainable Development, 4(1), 666-669.‏

Navarro, H., & Navarro, S. (2018). A commercial method of controlling bedbugs (Cimex lectularius) using CO2 in dwellings. Julius-Kühn-Archiv, (463), 1052-1058.‏

Parola, P., & Izri, A. (2020). Bedbugs. New England Journal of Medicine, 382(23), 2230-2237.‏

Zorrilla-Vaca, A., Silva-Medina, M. M., & Escandón-Vargas, K. (2015). Bedbugs, Cimex spp.: their current world resurgence and healthcare impact. Asian Pacific Journal of Tropical Disease, 5(5), 342-352.‏

تهیه شده در واحد تحقیق و توسعه شرکت کنترل آفات ورسا صنعت سبز

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *