مگس سرکه چیست

مگس سرکه با نام علمی Drosophilidae، خانواده ای از مگس ها با اندازه بسیار کوچک می باشد و جزء مگس های میوه و آفات انباری می باشد.

نام های دیگر

مگس میوه، دروزوفیلا (Drosophila)

رده بندی

این جانور جزء شاخه بندپایان، رده حشرات، راسته دوبالان، خانواده Drosophilidae می باشد.

چرخه زندگی

چرخه زندگی این حشره داره چهار مرحله تخم، لارو، شفیره و حشره بالغ می باشد.

شکل و اندازه و رنگ

حشرات بالغ بین 2 تا 5 میلی متر طول دارند و در رنگ های زرد تا قهوه ای مشاهده می شوند. یکی از فراوان ترین گونه های آن ها D.funebris Fabr  بدنش 3 تا 4.5 میلی متر و به رنگ قهوه ای مایل به زرد و حنایی، چشم ها قرمز و بال های آن کوتاه و پهن می باشد و هنگام استراحت به صورت باز روی شکم قرار می گیرد.

اندازه لارو در پایان 3 هفته به 8 میلی متر می رسد.

شفیره بیضی شکل با پوستی سخت و متحرک و به اندازه 2.5 میلی متر می باشد.

تخم یک میلیمتر، سفید رنگ و بیضی شکل می باشند.

مگس های سرکه را می شود از روی رگبال ها تشخیص داد. رگبال کناری (Vena costalis) در طول خود، دارای دو شکستگی که یکی در ابتدای و دیگری در انتهای آن قرار گرفته است. همچنین سلول میانی عقبی واقع در انتهای بال باز است.

تغذیه

حشرات بالغ از مواد غذایی گوناگون تغذیه می کنند و به مواد و میوه های در حال تخمیر و مدفوع جذب می شوند و لاروها با معلق بودن در مایع از آن تغذیه می کنند.

آسیب های مگس

چون این حشرات برای تخم ریزی به دنبال مواد شیرین یا در حال تخمیر هستند و به مواد غذایی هایی چون مارمالاد، مربا، شربت و … جذب می شوند و از این جهت باعث آسیب به کیفیت کالا های تولید شده در کارخانه های مواد غذایی و دارویی می زنند.

فواید مگس سرکه

این حشرات به علت ویژگی ژنتیکی منحصر به فرد در تحقیقات ژنتیکی کاربرد دارند.

کنترل و سمپاشی مگس سرکه

همانطور که گفته شد بیشتر درگیری کارخانه های تولید دارو و مواد غذایی با این حشره دارند خوشبختانه شرکت ورسا صنعت سبز با سال ها تجربه علمی و شناخت کامل حشره و اصول بهداشتی و کنترل صحیح آمادگی لازم با بخش های کنترل کیفیت (QC) کارخانه دارد که در وهله اول با مشاوره رایگان در زمینه بهسازی سعی در کنترل این حشره کرده و در صورت جوابده نبودن از روش های صحیح کنترل استفاده می نماید.

سم گیاهی برای مگس سرکه

شرکت ورسا صنعت سبز برای مشتریانی که تمایل به سمپاشی کاملا ارگانیک دارد از عصاره های گیاهی برای سم پاشی استفاده می نماید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *