مراقب تخریب گران اقتصاد باشیم

گفتگوی ویژه دکتر وحید درخش احمدی، متخصص کنترل آفات شهری و مدیرعامل شرکت ورسا صنعت سبز با خبرگزاری ایرنا

وحید درخش احمدی دکتری تخصصی آفت شناسی شهری، ضمن یادآوری این موضوع که موش قهوه‌ای یا همان موش فاضلاب پراکندگی جهانی دارد و به عنوان یکی از مهمترین آفات شهری در کل دنیا محسوب می شود، افزود: موش‌ قهوه‌ای بزرگترین گونه موشی است که نسبت به سایر گونه‌ها، بیشترین وفور را در شهر تهران دارند و این موش‌ها، عامل اصلی خسارت‌های اقتصادی نظیر جویدن کابل‌های شبکه مخابرات و سایر تاسیسات شهری و همچنین ناقل بسیاری از بیماری های خطرناک به انسان هستند.

با توجه به اینکه اغلب موش‌ها گیاهخوارن اما متاسفانه با تغییر عادت غذایی موش‌های اماکن انسانی (تهران) همه چیز خوارند و بیشتر از موادی استفاده می‌کنند که دارای پروتئین مناسب و رطوبت نسبی باشند. این نوع رفتار و عادت تغذیه‌ای موش‌های فاضلاب و متاسفانه تعداد بالای جمعیت آنها سبب شده در مدیریت بحران‌های تغییر اقلیم مانند احتمال وقوع زلزله در تهران، موش‌ها را به عنوان سومین عامل مرگ‌ومیر پس از زلزله، و آتش سوزی ‌بدانند.

موش‌های قهوه‌ای از راه‌های مختلفی می‌توانند سلامتی انسان را به خطر انداخته و باعث انتقال بیماری به انسان شوند که خطرناک‌ترین راه انتقال بیماری از موش‌ها، ادرار آنها می‌باشد زیرا بسیار شفاف بوده و رد آنها پس از خشک شدن فقط با نور چراغ قوه یووی (uv) قابل رویت است.

کنترل این آفات همواره چالش های بسیار زیاد داشته و نیازمند فرهنگ سازی عمومی در حوزه سلامت شهری، عزم ملی و همکاری مناسب بین سازمان‌های ذیصلاح است.  

راه های ورود موش‌های قهوه‌ای به داخل ساختمان‌ها کدام است؟

این گونه از موش ها، تقریبا در همه جا نظیر سواحل، مزارع، ساختمانهای قدیمی یافت شده و در اماکن شهری اغلب زیر دیوارها، مجاری فاضلاب، حاشیه جوی‌ها و کانال‌های آب، درزهای انقطاع میان ساختمان‌ها، زیر زمین خصوصا محل استقرار سطل‌های زباله شهری، زیر شمشادها، پاپیتال‌ها، درختچه‌ها و حتی داخل منازل، لانه‌سازی کرده و فعالیت می‌نمایند.

موش‌های فاضلاب شناگران ماهری هستند و توانایی شنا کردن در مسافت‌های طولانی را دارند. به همین دلیل از راه فاضلاب شهری یا جوی‌ها وارد سیستم فاضلاب داخلی ساختمان‌ها شده و از طریق سرویس‌های بهداشتی ایرانی یا فرنگی وارد طبقات بالایی نیز می شوند.

متاسفانه به علت عدم مسدودسازی درزهای انقطاع ساختمان‌ها و وجود درز یا سوراخ در دیوارهای مجاور دو ساختمان موش به راحتی به سقف‌های کاذب طبقات (حتی طبقات بالا مثل طبقه پنجم) راه پیدا می‌کنند. همچنین درب، پنجره، شیشه‌های شکسته، لوله‌های فاضلاب، هواکش‌ها، شومینه، لوله بخاری، ورودی‌های کابل‌های برق و تلفن، ورودی لوله کشی‌های آب و گاز، کارتن‌ها و بسته‌های ورودی به داخل ساختمان و…  از دیگر راه های ورود این میهمانان ناخوانده به اماکن مسکونی است.

میزان زاد و ولد، داشتن حس شنوایی، بویایی و لامسه بسیار قوی، قدرت تحرک زیاد، قدرت حافظه بالا و داشتن زندگی اجتماعی فداکارانه به همراه عدم رعایت مسائل بهداشتی شهروندی خصوصا در زمینه دفع نامناسب پسماندها و نبود سیستم فاضلاب جامع شهری از دلایل اصلی وفور جمعیت این گونه در شهر به شمار می رود بطوریکه طبق آمارهای سنوات گذشته به ازا هر نفر در تهران حدود ۸ موش تخمین زده شده است.

چگونه از وجود موش‌های قهوه‌ای در داخل ساختمان آگاه شویم؟

دیدن علائمی چون وجود خرده‌های کاغذ، مقوا، پارچه، دانه‌های خرده شده، فضولات دوکی شکل (به اندازه ۱۸ میلیمتر و بصورت دسته جمعی)، وجود مو و سیاهی بر روی کناره‌های دیوار و… می توان به وجود موش فاضلابی در ساختمان پی برد.

برای کنترل و مبارزه با موش‌قهوه‌ای یا فاضلابی، نخست باید با خشک نگهداشتن محیط، تعمیر لوله‌هایی که از آنها آب می چکد یا با استفاده از بسته بندی‌های فلزی و شیشه‌ای غیر قابل نفوذ، قراردادن زباله‌ها در سطل‌های پدالی درب‌دار، دفع بهداشتی پسماندها و… از دسترسی آسان موش‌ها به آب و غذا و ادامه زیست آنان جلوگیری کرد.

این متخصص، حذف مخفیگاه‌هایی که موش می‌تواند در آنها پناه گرفته و لانه گزینی نماید را دیگر راه کنترل موش ها عنوان کرد و گفت: رعایت چیدمان صحیح انبار، عدم دپو وسایل مازاد مستعمل، تامین نور کافی در انبارها (زیرا که موش‌ها از نور گریزانند) و… و. راهکار این امر است.

جلوگیری از ورود موش‌ها به داخل ساختمان با مسدود سازی‌های مناسب و کامل مانند پوشاندن زیر درب‌های ورودی با ورقه‌های فلزی بطوریکه هیچگونه فضایی بین درب با زمین وجود نداشته باشد، استفاده از اسپری فوم برای ورودی‌های کابل‌ها، تعویض شیشه‌های شکسته، قرار دادن درپوش مناسب بر روی مجاری فاضلاب، استفاده از درپوش‌های یکطرفه با فنر قوی سر خروجی اصلی فاضلاب ساختمان به فاضلاب شهری، مسدود نمودن شومینه و هواکش‌ها با توری سیمی بسیار ریز  از دیگر مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد. استفاده از انواع تله‌ها و طعمه‌های مسموم که با توجه به مخاطرات انسانی و محیط زیستی باید با مشاوره و زیر نظر متخصصین کنترل آفات انجام شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است
مشاوره رایگان