شپشه برنج

شپشه برنج چیست؟

شپشه برنج یا شپشک برنج با نام انگلیسی Rice weevil و نام علمی Sitophilus oryzae جز راسته سخت بالپوشان یا قاب بالان (Coleoptera) و از خانواده سرخرطومی ها (Curculionidae) می باشد.

شپشه برنج یا شپشک برنج نوعی سوسک به رنگ قهوه ای تیره با اندازه حدود 3 الی 5 میلیمتر است و روی هر دو بالپوش دو لکه بزرگ به رنگ قهوه ای روشن دیده می باشد.

 شپشه برنج (شپشک برنج) از معروفترین آفات انباری برنج در سراسر جهان می باشد. در شپشه برنج طول خرطوم نرها نسبت به ماده ها ضخیم تر و کوتاهتر است.

چرخه زندگی و نحوه خسارت زایی

چرخه زندگی شپشه برنج بطور کلی شبیه شپشه گندم می باشد. طول عمر حشره بالغ 4 الی 5 ماه، تعداد تخم ها در طول عمر ماده بالغ 400 الی 600 عدد است. طول دوره رشد شپشه برنج نسبت به شپشه گندم کوتاه تر بوده و حدود 30 روز می باشد.

خاستگاه اصلی اسن حشره هندوستان است ولی هم اکنون پراکندگی جهانی آن حتی از شپشه گندم نیز بیشتر است. خسارت عمده این حشره نیز همانند شپشه گندم در مرحله لاروی می باشد، اما حشره کامل نیز در طول زندگی از دانه تغذیه می نماید.

شپشه برنج یا همان شپشک برنج نه تنها به برنج بلکه قادر است به سایر غلات انباری نظیر گندم، ذرت، جو، چاودار، حتی آرد و سبوس و دانه های بقولات نیز حمله نماید که در اینصورت دیگر فقط قادر به تولیدمثل نخواهد بود. میزان خسارت این حشره برروی غلات مختلف بسیار شدید است بطوریکه می تواند تا 75 درصد نیز برسد

شپشه برنج بالغ Sitophilus oryzae
(Rice weevil)

شپشه برنج یا شپشک برنج (Rice weevil)
بر روی برنج

A. چرخه زندگی Sitophilus oryzae 
    B. بالغ Sitophilus oryzae و نحوه خروج از دانه

کنترل و سم پاشی حشره (شپشه برنج یا شپشک برنج)

ما اینجا به عنوان یک مرکز تخصصی در مرحله اول با مشاور تلفنی رایگان به مشتریان عزیز سعی در کنترل و نابودی این حشره خواهیم کرد در صورت آلودگی زیاد و جوابده نبودن در کم ترین زمان ممکن نیروهای متخصص ما در محل مورد نظر حضور می یابند تا سم پاشی اصولی و کم خطر صورت گیرد. سمپاشی غیر اصولی نه تنها مشکل را برطرف نمی کنه بلکه عواقب غیر قابل جبرانی بر روی سلامت انسان و همچنین مقاوم شدن حشره در برابر سموم می شود

سم گیاهی برای شپشه برنج (شپشک برنج) و بی خطر برای انسان

شرکت ورسا صنعت سبز برای مشتریانی که تمایل به سمپاشی کاملا ارگانیک دارد از عصاره های گیاهی برای سم پاشی استفاده می نماید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *