روش سمپاشی سوسک مبلمان یا سوسک اثاثیه (سوسک چوبخوار)


روش سمپاشی سوسک مبلمان یا سوسک اثاثیه (سوسک چوبخوار)

سوسک مبلمان بالغ

لارو سوسک مبلمان

سوسک مبلمان یا سوسک اثاثیه (سوسک چوبخوار) چیست؟

سوسک چوبخوار با نام علمی Anobium punctatum جزء شاخه بندپایان، رده حشرات، راسته Coleoptera و خانواده Ptinidae که به سوسک مبلمان، سوسک اثاثیه و یا سوسک انگلیسی نیز معروف است چون یک  قرن عامل اصلی آسیب به چوب در انگلیس می باشد. بنابراین یکی از معضل های بزرگ در خانه هایی که بخش وسیع دکوراسیون آن چوب است و همچنین مبلمان، فروشگاه ها و کارگاه های تولیدی کالاهای چوبی می باشد زیرا اگر این مکان ها به این بندپا آلوده شوند به خاطر ایجاد سوراخ روی سطح چوب آسیب های جبران ناپذیری اقتصادی خواهند دید. چون عمده خسارت در مرحاه لاروی است به آن کرم چوبخوار  یا کرم مبلمان هم می گویند.

سوسک های چوبخوار شامل خانواده های دیگری چون Buprestidae, Bostrychidae, Anobiidae, and Cerambycidae نیز می باشد.

سوسک مبلمان معمولی Common furniture beetle
Anobium punctatum

شکل و اندازه سوسک مبلمان یا سوسک اثاثیه (سوسک چوبخوار)

طول تقریبی سوسک های بالغ بین 4 تا 6 میلی متر و به بیضی شکل هستند. لارو ها حدودا 6 میلی متر طول دارند و قسمت جلوی بدن نسبتاً ضخیم (قطور) و قوز کرده به نظر می رسند.

شفیره سوسک چوبخوار مبلمان

تولید مثل سوسک مبلمان یا سوسک اثاثیه (سوسک چوبخوار)

لارو ها یکسال در درون چوب باقی می مانند و پس از بلوغ با ایجاد حفره از چوب خارج و بلافاصله جفت گیری می کنند. نرها، ماده ها را از طریق فرمون هایی جنسی که ترشح می کنند برای جفت گیری، شناسایی می کنند.

چوب هایی که در معرض آلوده شدن قرار دارند

چوب های درخت غان، بلوط، گیلاس، صنوبر و توسکا

سوسک مبلمان یا سوسک اثاثیه (سوسک چوبخوار) چگونه به چوب ها آسیب می زند

این حشرات بیش ترین آسیب را در طول دوره لاروی از طریق ایجاد حفره و تغذیه به چوب های آلوده می زنند. به همین دلیل مردم به آن کرم چوبخوار  یا کرم مبلمان هم می گویند.

image

روش تشخیص آلودگی چوب ها به سوسک مبلمان یا سوسک اثاثیه (سوسک چوبخوار)

تشخیص از طریق مشاهده سوراخ در وسیله چوبی و ریختن گرده چوب می باشد. مانند زمینی که کنده شده و خاک بیرون آن ریخته و همچنین گاهی بالغین توسط تار عنکبوت به دام می افتند که از این طریق نیز می توان از وجود آن آگاه شد. یکی دیگر از علائم شنیده شدن صدایی شبیه خش خش یا همان صدای زمان تغدیه و حفر سوراخ لاروها می باشد که هنگام شب و سکوت به وضوح از درون لوازم چوبی نظیر تختخواب آلوده شنیده می شود. در صورت مشکوک بودن و نبود هیچ کدام از علائم برای تشخیص از تله فرمونی استفاده می شود و در کل تشخیص کار پیچیده ای است و باید به صورت رطوبت سنجی توسط متخصصین صورت گیرد. شرکت ورسا صنعت سبز تشخیص از طریق بازدید و رطوبت سنجی را انجام می دهد.

مبارزه، کنترل و نابودی سوسک مبلمان یا سوسک اثاثیه (سمپاشی سوسک چوبخوار)

لارو سوسک چوبخوار به خاطر حساسیتی که به تغیرات دما و رطوبت دارد از طریق تغییر دما و رطوبت محیط امکانپذیر می باشد که شرکت ورسا صنعت سبز کلیه مشاورهای لازم در این زمینه را رایگان و به صورت تلفنی در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد و در صورت جوابده نبودن نیروهای متخصص را در سریعترین زمان ممکن برای عملیات سم پاشی (سم پاشی) ویژه سوسک مبلمان یا سوسک اثاثیه (سمپاشی سوسک چوبخوار) به محل اعزام می کند.

image

سم گیاهی برای سمپاشی سوسک مبلمان یا سوسک اثاثیه (سوسک چوبخوار) و بی خطر برای انسان

شرکت ورسا صنعت سبز برای مشتریانی که تمایل به سمپاشی سوسک چوبخوار به صورت  کاملا ارگانیک دارد از عصاره های گیاهی برای سمپاشی استفاده می نماید.

39 دیدگاه

 • سلام.
  تقریبا” یکسال بعد از خرید سرویس خواب چوبی منبت کاری ،چندماهی است که از تاج تخت ما صدای خش خش مانند صدای تیک تاک ساعت میاد که شبها بسیار محسوس و البته آزار دهنده است.یه بنده خدا که کار تعمیرات مبل انجام میده ازم خواست تاج رو به مغازه اش ببرم تا سوراخ این سوسک چوبخوار یا موریانه با…را پیدا کند وسم داخلش بزند منهم این کار را کردم و نتیجه بخش نبود!.یکبار هم بنا به توصیه ای به آن سم کامن زدم ولی هیچ تاثیری نداشته است .آیا کاری از شما بر می‌آید که این مشکل رو حل کنید؟

 • با سلام خسته نباشید
  چند وقتی هست مبلمان خریدیم یه حشرهای خیلی ریز سیاهی داره که وقتی میزنن به آدم قرمز میشه و خیلی میخاره خواهشن راهنمایی کنید چه سمی بزنیم خیلی سم ها رو امتحان کردیم ولی جواب نمیده . حشره ها خیلی خیل ریز هستن به اندازه نوک سوزن خیلی داریم اذیت میشیم خواهشن راهنمایی کنید ممنون خسته نباشید

 • سلام و عرض ادب متاسفانه قسمت زیادی از سقف شیروانی ما که چوبی هست به این کرم آلوده شده یکبار هم به صورتی که کل چوبها خیس بشه از سم دورسپان استفاده کردم جوری که بعد از خشک شدن چون سقف لکه شده بود سقف رو رنگ کردم . تقریبا چند ماهی توی پاییز و زمستان و بهار خیلی کم شده بود ولی تابستان دوباره زیاد شده . خواهشا راهنمایی کنید.با سپاس

  • با سلام. شما باید علاوه سمپاشی ابقایی کلی می بایست به روش تزریقی سم سویک چوبخوار را به داخل سوراخ ها و کانال های موجود تزریق کنید. روشهای گاز هم هست اونها پروتکل های خودشونو دارند. باز هم سوالی در مورد سوسک چوبخوار بود در خدمتیم.

 • سلام یه هفته س توی یه خونه ایی ساکن شدیم که تموم درب وپنجره هاش چوبی و قدیمی یه و به تعداد بسیار بی شماری سوسک در مدلها و رنگهای مختلف از درو دیوارش می باره از حشره كش هجوم استفاده کردیم ولی همچنان هستند واقعا مستاصل شدیم لطفا راهنمایی بفرمایین متشکرم

  • سلام لطفا عکس سوسک ها را از طریق واتساپ سایت برای ما بفرستید یا با این شماره ۰۹۱۲۱۹۷۹۲۰۷ تماس حاصل فرمایید. از اعتماد شما سپاسگزاریم.

 • برای مبارزه با سوسک چوبخوار یا سوسک مبلمان یا سوسک اثاثیه چه کنیم؟
  برای مبارزه با سوسک چوبخوار در اثاثیه چوبی منزل مانند مبلمان می توان از 3 روش: 1 اتاقک گازدهی، 2 حوضچه سم بصورت غرقابی و 3 سمپاشی استفاده کرد.
  روش سوم یعنی سمپاشی علیه سوسک چوبخوار، باید هم در مورد وسایل آلوده به سوسک چوبخوار (سوسک مبلملن یا سوسک اثاثیه) انجام شود و هم سایر وسایل چوبی غیر آلوده، تا مبادا واسیل چوبی غیرآلوده به سوسک چوبخوار آلوده نگردند و در ضمن کلیه قرنیزها سمپاشی شوند مخصوصا اگر چوبی هستند. البته باید سوراخ های مربوط به سوسک چوبخوار را هم پیدا نمود و از آن نقاط سم مخصوص سوسک چوبخوار را به داخل سوراخ ها تزریق نمود. کل این مراحل سمپاشی را در 2 نوبت بصورت کامل انجام دهید. فواصل سمپاشی و تزریق سم علیه سوسک چوبخوار یا همان سوسک مبلمان 10 الی 14 روز است. در صورت نیاز عمل تزریق را تا زمانیکه صدای خچ خچ خوردن چوب توسط لارو یا کرم سوسک چوبخوار قطع شود ادامه دهید.

 • سلام ما کارگاه تولید مبلمان و وسایل چوبی داریم گویا با بار چوب جدیدی که وارد کارگاه شده، بچه ها داخل چوب ها کرم دیدن عکسشو در واتساپ خدمتتون فرستادم. اینها سوسک چوبخوار هستند؟ برای سمپاشی علیه سوسک چوبخوار از چه سمی و چه روشی استفاده کنیم؟ خودتون برای سوسک چوبخوار سمپاشی می کنید؟ ممنون میشم بفرمایید‌.

  • سلام بله متاسفانه سوسک چوبخوار هستند. هماهنگ بفرمایید تیم اجرایی سمپاشی همراه با کارشناس خدمت شما برسند تا هم کار سمپاشی را بصورت کامل برای شما انجام بدهند و هم راهنمایی ها لازم در خصوص عدم بروز مشکلات مشابه سوسک چوبخوار را در آینده خدمت شما عرص نمایند.

 • سلام خدمت دوستان عزیز
  به عنوان کارشناس حشره شناسی پزشکی توصیه میکنم درمان و ریشه کنی سوسک چوبخوار و لارو سوسک چوبخوار برای شما امری غیر ممکن است و توجه داشته باشید با اسپری سموم موجود در بازار مانند سم کامن ودیگر سموم به هیچ عنوان در ریشه کنی سوسک چوبخوار و لاورهای سوسک چوبخوار تاثیری نداشته و فقط پروسه ریشه کنی را به تعویق می اندازد و خسارت بیشتری به چوبها وارد میشود ، بنابراین در صورت شنیدن صدای خرش خرش در مبلمان و وسایل چوبی جهت مبارزه با سوسک چوبخوار با مشاوران و کارشناسان شرکت های خدمات سمپاشی تماس حاصل فرمایید .

 • من یه مبل خریدم جدیدا که توی یکی از عسلی هاش یه صدای تک تک میاد، فردا تماس میگیرم خدمتتون، سوسک چوبخوار هستش یا موریانه؟ این دوتا با هم متفاوتن؟

 • آقای دکتر سلام خسته نباشید
  چوبی که لارو سوسک چوبخوار و خود حشره بالغ)سوسک چوبخوار داخلش زندگی کرده رو باید دور بندازیم؟

  • سلام اگر از پاک بودنش یعنی آلوده نبودن به سوسک چوبخوار مطمئن بودید نخیر نیاز نیست. اطمینان در اثر ۲ بار سمپاشی اصولی علیه سوسک چوبخوار حاصل می شود‌.

 • داخل چوب کمد اتاقمون صدای خش خش میشنویم منتها هیچ سوسک چوبخوار یا لارو سوسک چوبخوار رو نمیبینیم برای اطمینان سمپاشی علیه سوسک چوبخوار رو انجام بدیم ؟

  • درود. کل روش قابل اجرا و کاربردی سمپاشی و مبارزه با سوسک چوبخوار یا همان سوسک اثاثیه یا سوسک مبلمان در کامنت ها بصوررت کامل بیان شده است لطفا مطالعه بفرمایید و اگر باز در مورد سمپاشی سوسک چوبخوار یا همان سوسک مبلمان یا سوسک اثاثیه سوالی داشتید در خدمتیم. مشاوره سمپاشی وظیفه ماست.

 • سلام ببخشید سوسک های چوبخوار و لارو سوسکهای چوبخوار میوتنن به چوبهای مقاوم خسارت بزنن؟

 • سلام و عرض ادب خدمت آقای احمدی عزیز ، من هم مثل بقیه دوستان با این مشکل مواجه شدم که خوشبختانه با فروشنده مبل که صحبت کردم ایشون متقاعد شدن که مبل رو پس بگیرن ، خواستم بابت توضیحات عالی شما ازتون کمال تشکر رو داشته باشم که هم رسم مشتری مداری رو بجا میارید هم توی این شرایط سخت که مردم با این مشکل مواجه میشن تنهاشون نمیذارید ، سپاس

  • درود. بهترین کار اینکه اگه تازه زیر ۶ ماه مبل خریدید و صدا میده به احتمال زیاد سوسک چوبخوار داره، حتما ببرید و پس بدید و اقدامی برای سمپاشی نکنید ولی اگه مدت زمان بیشتریه که خردید حتما سمپاشی نمایید‌.

 • سلام وقتتون بخیر
  آقای دکتر میشه چوبی که الوده به لارو سوسک چوبخوار یا خود سوسک چوبخوار شده رو بعد از سمپاشی برای سوسک چوبخوار ، مجددا یه لایه از سم رو بزنیم که دیکه نیان؟

  • سلام بله. کلا سمومی هستند که برای محافظت از چوب در بابر سویک چوبخوار استفاده می شوند و در پیشگیری از آلودگی به موریانه، سوسک چوبخوار و سای آفات چوب نقش بسبار مهمی دارند‌.

 • در منزل یدونه مبل داریم که چنتا سوراخ ریز درونش دیده شده که صدا هم ازش شنیده می‌شود باید چیکار انجام بدیم تا مشکل برطرف بشه؟

  • سلام. کلیه موارد در خصوص مبارزه با سوسک چوبخوار مبلمان در جواب کامنت ها و پرسش های دوستان در مورد سوسک مبلمان بصورت کامل بیان شده است لطفا مطالعه بفرمایید باز هم اگر سوالی در مورد سوسک مبلمان، روش مبارزه با آن و سموم سوسک چوبخوار مبلمان بود بفرمایید در خدمتگزاری آماده ایم.

 • خدا خیرت بده انشالله ممنونم داداش هرچی از خدا میخوایین خدا بده که واقعا دیشب خانمم با حرف شما دل گرم شد ممنون قربان

 • با سلام سپاس فراوان از آقای درخش احمدی،
  در تماسی که با شما داشتم . بسیار دقیق و جامع بهم توضیح دادید و خیالم رو راحت کردید .
  سپاس فراوان از وقت و انرژی ای که گذاشتید.
  ایران با حضور عزیزانی چون شما رشد خواهد کرد.
  دم شما گرم

 • سلام
  وقت بخیر
  دو تا درب چوبی داریم که چند وقتی است دربها و چهارچوبش سوراخ سوراخ شده، البته دیروز یک سوسک رو در دیده شد اگر امکانش هست در اهواز کسی رو جهت بازدید و کارشناسی جهت ریشه کن کردن اینها معرفی کنید ممنون میشم

  • سلام برای راهنمایی و کسب اطلاعات بیشتر در مورد سوسک چوبخوار مبلمان لطفا با شماره ۰۲۱۶۶۰۳۶۳۷۸ و یا شماره همراه ۰۹۱۲۱۹۷۹۲۰۷ تملس حاصل فرمایید و یا در واتساپ پیام بدید. با تشکر از لطف و اعتمادتون.

 • سلام جناب احمدی . جندسالی است منزلی خریداری کرده ام کهدرب ورودی واتاقها وسرویس های آن تماما چوب است و بعدازمدتی ازدرب ورودی و چندتاازدرهای اتاق و سرویس ها صدای خش خش و پس ازمدتی سوراخ روی درهادیدم بیشترین سوراخ روی درب ورودی و یکی دوتاازدرهای اتاق یاسرویس هاست بعضی ازدرهاهم سالم هستند میخواستم بدونم بایدچکارکنم راه چاره ای برای مبارزه بااین سوسکها هست عکس سوسک چوبخوار رو دیدم و دقیقا همون سوسکی است که پس ازسوزاخ کردن ازدربیرون میفتد ومیمیرد امکان نابودی کامل اوناوجود داره یاباید درهارو عوض کنم لطفاراهنمایی بفرمایید متشکرم

 • سلام خوبید ببخشید دوتا از مبل های منم متاسفانه توسط حشرات خورده شده باید چیکار کنم

  • سلام. سلامت باشید. لطفا با شماره ۰۹۱۲۱۹۷۹۲۰۷ تماس بگیرید توضیحات کاملتر در خصوص مبارزه با سوسک چوبخوار مبلمان خدمتتون عرض خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

افزونه "فرم تماس 7" نصب یا فعال نشده است
مشاوره رایگان