مایت یا هیره جزء شاخه بند پایان رده عنکبوتیان و زیر رده کنه سانان می باشد،این بند پا در شرایط درجه حرارت متوسط و رطوبت بالا زندگی می کند، برخی گونه ها از طریق پوستی و برخی از طریق روزنه های تنفسی تنفس می کنند و همچنین برخی از گونه های این حشرات ناقل بیماری است.

میزبان این حشرات بر اساس گونه انواع پرندگان یا پستانداران یا هر دو می باشد، البته بعضی گونه ها برای پرندگان و پستانداران بی خطر هستند و فقط از گیاهان تغذیه می کنند.

مایت ها به راحتی از طریق تماس مستقیم با فرد آلوده یا اقلام ناقل از فردی به فرد دیگر منتقل می شوند.


 Chiggers

 به طور کلی در ترک های خاک ، در مناطق مرطوب روستایی با چمن های بلند و گیاهان بلند وجود دارد. فقط لارو chigger باعث گزش در انسان می شود. آنها با تزریق بزاق خود پوست شما را حل می کنند و از آن تغذیه می کنند و اگر آنها را از روی پوست پاک نکنید ، ممکن است چندین روز به تغذیه ادامه دهند.محل های گزش این گونه مایت در دور کمر، زیر بغل و مچ پا می باشد.محل گزش در روز اول به صورت جوش های قرمز کوچک ظاهر می شود و بعد سفت و ملتهب می گردد.

مایت های گال

 برای زندگی به یک میزبان انسانی یا حیوانی احتیاج دارند. آنها در پوست شما یک حفره ایجاد می کنند و در آن تخم می گذارند.. آنها به راحتی از طریق تماس نزدیک از فردی به فرد دیگر منتقل می شوند . بیماری گال ، ممکن است چندین هفته هیچ علائمی نداشته باشید ، اما در نهایت با برآمدگی ها و تاول هایی مانند بثورات پوستی و چین و چروک های  که در پوست شما ایجاد می کند خود را نشان می دهد ، محل های گزش این گونه مایت بین انگشتان، در خم زانوها و آرنج ها، دور کمر ، پستان یا باسن، اطراف دستگاه تناسلی مرد در پایین پاها به ویژه در کودکان است. خارش گال شدید است و شب ها بدتر می شود و باید برای درمان به پزشک مراجعه کرد.

مایت های Demodex 

دو نوع  اصلی آن روی بدن شما زندگی می کند. Demodex folliculorum یا مایت فولیکول مو به طور کلی در فولیکول های موی روی صورت شما زندگی می کند. Demodex brevis اغلب روی گردن یا سینه شما زندگی می کند.حضور این مایت ها اغلب علائمی ایجاد نمی کنه اما گاهی باعث خارش، سوزش، سرخی، حساسیت و زبری پوست شود. اگر سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشید ، احتمالاً متوجه مشکلات پوستی و سایر علائم این مایت خواهید شد.یک منبع معتبر همچنین نشان می دهد که تعداد بیشتری از Demodex ممکن است در ایجاد یا وخیم تر شدن بیماری های مربوط به پوست صورت ، مانند روزاسه ، آلوپسی آندروژنیک ، یا درماتیت صورت کمک کند.

مایت های پرندگان و جوندگان

 معمولا در لانه و روی بدن این حیوانات زندگی می کند و وقتی که حیوان بمیرد ممکن است به انسان منتقل شود.علائمی که گزش این حشرات ایجاد می کند عبارت اند از: درد، خارش شدید، بثورات، ورم و سوزش پوست می باشد.

مایت های بلوط

معمولاً از مگس های کوچکی که روی برگ بلوط زندگی می کنند تغذیه می کنند اما می توانند از درختان ریخته و انسان را گاز بگیرند. این اتفاق اغلب در اواخر تابستان رخ می دهد. برگ های درخت بلوط با لبه های قهوه ای پوسته شده می تواند نشان دهنده مایت های بلوط باشد. اگر این برگها را دیدید از نشستن یا کار در زیر این درختان خودداری کنید.گزش مایت بلوط ، جوش های قرمز رنگی را بر روی صورت ، گردن یا بازوهای شما ایجاد می کند. این جوش ها اغلب با گزش چیگر اشتباه گرفته می شوند. در طی 12 ساعت یا بیشتر ، گزش ها به صورت برجستگی هایی در می آیند که مانند جوش ها هستند و به شدت خارش دارند. ممکن است چندین برجستگی داشته باشید که بثورات دردناکی ایجاد می کند. این گزش ها ممکن است تا دو هفته ادامه داشته باشند.

مایت های خارش دار نی

در غلات ذخیره شده ، یونجه یا دانه ها و همچنین درختان و برگ ها زندگی می کنند. آنها معمولاً حشرات را شکار می کنند اما انسان ها را نیز گاز می گیرند. با این حال ، آنها پس از گزیدن روی بدن شما باقی نمی مانند.اگر در زیر درختانی که در آن زندگی می کنند بنشینید یا راه بروید یا در تکه های برگ دراز بکشید ، معمولاً با این مایت ها روبرو خواهید شد. آنها معمولاً شانه ها و گردن را گاز می گیرند و آثار قرمزی بر جای می گذارند که باعث خارش می شود و ممکن است بثورات پوستی ایجاد کند.

جمع آوری:گروه علمی شرکت ورسا صنعت سبز