مایت ها جانوران ریز شبیه عنکبوت هستند که از باقی مانده مواد آلی مانند سلول های مرده پوست انسان تغذیه می کنند. مایت با چشم غیر مسلح دیده نمی شود ، مانند شپش سر یا ساس خون نمی خورد. آنها بیماری را گسترش نمی دهند ، اما فضولاتی از خود به جای می گذارند که می تواند آلرژی و آسم را تشدید کند ، گرفتگی بینی ، خارش چشم ، سرفه و سایر علائم را در بیمار ایجاد می کند.

مایتها در مناطقی از خانه که ساعاتی را در آنجا سپری می کنیم و روی سطوحی که مایت را به دام می اندازند ، مانند تشک ها ، پارچه ها و موکت هایی که نمی توانند به طور منظم شسته شوند ، بیشترین جمعیت مایت وجود دارد.. مایتها در محیط های گرم و مرطوب رشد می کنند و به سرعت و به راحتی تکثیر می شوند. تمیز کردن مکرر ، از جمله لباسشویی ، می تواند سطح مایت در خانه شما را کاهش دهد.

1.ملافه ها را مرتباً تمیز کنید

 تختخوابهای ما گرم ، مرطوب و منبعی بی پایان برای غذا هستند ، برای ذرات مایت به همان اندازه گرم و دنج هستند. به همین دلیل است که تعویض مداوم ملافه و تمیز کردن مناسب ملافه برای کنترل مایت بسیار مهم است.

تمام ملافه های قابل شستشو باید حداقل هفتگی در آب گرم (حداقل 130 درجه فارنهایت) عوض شده و تمیز شوند تا مواد آلرژی زا از بین برود و مایتها از بین بروند. مواردی که قابل شستشو نیستند باید حداقل در هفته به مدت 15 دقیقه در دستگاه خشک کن قرار گیرند. روش دیگر برای از بین بردن مایتها قرار دادن کالای غیر قابل شستشو در کیسه پلاستیکی و منجمد کردن آن به مدت 24 ساعت است. با این کار مواد آلرژی زا از بین نمی رود اما باعث از بین رفتن مایتها می شود.

نکته : برای کمک به کاهش آلرژن ها برای کودکان ، حیوانات و اسباب بازی هایی را که می توانند در آب گرم شسته شوند انتخاب کنید و تعداد اسباب بازی های پر شده را در اتاق خواب محدود کنید. اگر اسباب بازی قابل شستشو نیست ، آن را در پلاستیک بسته بندی کرده و به مدت 24 ساعت منجمد کنید تا مایت از بین برود.

2. پوشش های محافظ را به تشک ها اضافه کنید

یکی از ساده ترین راه های کنترل مایت افزودن پوشش های محافظ به تشک ، فنرهای جعبه ای و بالش هایتان است. این روکش های زیپ دار ضد مایت هستند و مانعی بین شما و تشک یا بالش ایجاد می کنند. از آنجا که مایتها نمی توانند از طریق سلولهای مرده پوست به غذای خود برسند ، در نهایت از بین می روند. حتی با وجود پوشش های محافظ ، تشک ها باید حداقل سالی دو بار با بخار تمیز شوند تا مایت ها از بین بروند.

3. بین لبه موکت و دیوار فاصله بگذارید

 موکت های چسبیده به دیوار پناه گاه مناسبی برای مایت ها می باشد. این الیاف سلولهای مرده پوست را که روی آن قرار می گیرند ، جذب کرده و نگه می دارند و تمیزکاری کامل فرش نسبت به کفهای سطح سخت بسیار دشوارتر است. اگر شخصی در خانه شما حساسیت شدید به گرد و غبار دارد ، در صورت امکان باید موکت های چسبیده به دیوار برداشته شود. فرش را با چوب ، پارکت ، کاشی یا وینیل جایگزین کنید که می تواند روزانه خشک شود. فرشهای منطقه قابل شستشو را می توان برای راحتی زیر پا اضافه کرد.

اگر فرش ها برداشته نشوند ، جاروبرقی باید هر روز استفاده شود. اگر بخار به حداقل 200 درجه فارنهایت برسد ، تمیز کردن بخار باعث از بین رفتن مایتها می شود.

4. دمای اتاق پایین نگه داشتن

درجه حرارت پایین در خانه مانع از ورود مایت  نمی شود اما از تولید مثل سریع و تکثیر آنها جلوگیری می کند. از آنجا که در دمای بین 75 تا 80 درجه فارنهایت رشد می کنند ، درجه حرارت خانه خود را بالاتر از 70 درجه فارنهایت تنظیم نکنید.

5. کاهش رطوبت در خانه

مایتها عاشق رطوبت هستند. برای کمک به کنترل مایتها ، از یک رطوبت سنج برای تعیین سطح رطوبت و نگه داشتن آن زیر 50 درصد استفاده کنید.

سطح رطوبت را می توان با استفاده از دستگاه رطوبت گیر ، باز كردن پنجره ها در روزهای خشك و خنك ، تمیز كردن زیرزمین های مرطوب ، نصب موانع رطوبت ، بررسی دریچه های خشك كن لباس و استفاده از فن یا سیستم های تخلیه هنگام پخت و پز و استحمام کنترل کرد.

6. پوشش پنجره های سنگین را بردارید

پارچه ها گرد و غبار را به خود جلب می کنند و این باعث جذب مایتها می شود. پارچه های سنگین یا سایر پوشش های پنجره ای که نمی توان به طور مکرر شستشو داد ، باید برداشته شوند.به خصوص در اتاق خواب؛ یک جایگزین مناسب برای پارچه های سنگین ، پرده هایی هستند که می توانند با ماشین شسته شوند یا کرکره های چوبی که می توانند به طور مرتب گردگیری شوند.

نکته : مبلمان پارچه ای روکش دار نیز باعث جذب گرد و غبار و مایتها می شود. برای کاهش سطح مایت ها ، مبلمان سطح سخت را انتخاب کنید یا از روکش های قابل شستشو استفاده کنید. به یاد داشته باشید که حداقل هفتگی اثاثه یا لوازم داخلی را جاروبرقی بکشید و برای از بین بردن مایتها از فریزر بخار به صورت فصلی استفاده کنید. همیشه دستگاه پاک کننده بخار را در یک نقطه نامحسوس آزمایش کنید تا از ایمن بودن آن بر روی پارچه مبلی مطمئن شوید.

7.  شلوغی را کاهش دهید

 ما چیزهای خود را دوست داریم ، اما تعداد بیشتری از آنها که جمع آوری کرده ایم فقط در گوشه ای خاک می خورند، وسایل قابل جمع آوری را در جعبه های پوشیده یا کابینت های نگهداری محفظه شیشه ای نگه دارید تا عاری از گرد و غبار باشد .

8. فیلترهای هوا HVAC را بهبود ببخشید

سیستم گرمایش ، تهویه و تهویه مطبوع یک خانه (HVAC) با گردش هوا از طریق سیستم و فیلترهای آن ، تأثیر زیادی بر میزان گرد و غبار در خانه دارد. یکی از راه های کاهش گرد و غبار و مایت این است که فیلترها مرتباً تعویض یا تمیز شوند. با استفاده از فیلتر HEPA (ذرات معلق با کارایی بالا) می توان حداقل 99.97٪ گرد و غبار ، گرده ، کپک ، باکتری و هر ذره منتقل شده در هوا با اندازه 0.3 میکرون را از بین برد.

برای کاهش بیشتر گرد و غبار ، فیلترها را به طور مرتب در تهویه مطبوع پنجره ها ، دستگاه های تصفیه هوا ، دستگاه های رطوبت ساز ، رطوبت گیر ، هودهای ردیف ، خشک کن لباس و جاروبرقی تمیز یا تعویض کنید.

9.  برای از بین بردن مایتها از روغن های طبیعی استفاده کنید

مطالعات تحقیقاتی نشان داده است که روغن های گل میخک ، رزماری ، اکالیپتوس و گیاه قرمزه می توانند به کنترل مایتها کمک کنند. با این حال ، اثربخشی بر اساس غلظت استفاده شده و مدت زمانی بر روی سطح آلوده به کنه گرد و غبار هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است.

روغن ها می توانند به هوا پخش شوند و یا با آب ترکیب شوند و روی تشک ، فرش یا سطح پارچه اسپری شوند. همیشه در یک منطقه کوچک آزمایش کنید تا مطمئن شوید محلول روغن لکه ای باقی نمی گذارد. گزینه دیگر این است که چند قطره روغن را با جوش شیرین ترکیب کنید و آن را روی سطح پارچه بپاشید ، حداقل برای یک ساعت بگذارید و سپس جوش شیرین را با جاروبرقی جدا کنید.

هشدار : هرگز اجازه ندهید که هیچ نوع اسانس با پوست شما تماس مستقیم داشته باشد. قبل از استفاده از روغنهای اساسی ، اگر بیماری تنفسی یا سلامتی دارید با پزشک خود مشورت کنید. اگر حیوانات خانگی دارید ، با دامپزشک نیز تماس بگیرید زیرا برخی روغن ها برای حیوانات خانگی سمی هستند.

در صورت کنترل نشدن مایت با روش های فوق با شرکت ورسا صنعت سبز تماس بگیرید تا تیم سم پاشی در سریعترین زمان ممکن جهت عملیات سمپاشی حضور یابند.